דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

דרור מגר טובה ז"ל

Dror Meger Tova
בת פנינה וזאב
נולדה בפולין
ב-4/3/1928
עלתה ב-1935
גוייסה ב-1943
שרתה בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הראשון, פל' א', חטיבת הנגב
בהכשרת "שדמה", הנוער העובד 1944-1945
תפקיד אחרון: לוחמת
שוחררה ב-1948
נפטרה ב-22/11/1998
נקברה בקיבוץ רביבים

קורות חיים

טובה נולדה להוריה פנינה וזאב מגר בעיירה זקליקוב בפולין בשנת 1928. המשפחה הייתה אמידה וציונית. בשנת 1935 עת נתקל אביה בגילויי אנטישמיות כלפי ילדיו, החליט לעלות לארץ ישראל עם משפחתו. הוא קנה סרטיפיקטים לאשתו, לו ולשלושת ילדיו והם הפליגו לארץ ישראל. המשפחה התיישבה בחיפה. האב קנה זוג סוסים והחל להוביל משאות מהנמל. בחודש נובמבר 1938 נרצח האב על ידי פורעים ערביים בעיר התחתית של חיפה. המשפחה שלא ידעה עד אז מחסור, נאלצה להתמודד עם המצב החדש וטובה אשר היתה תלמידת בית ספר יסודי טיפלה באחיה הצעיר צביקה, האם יצאה לעבוד מחוץ לבית בעבודות מזדמנות. האם פנינה נישאה בשנית לגרשון בודנר, אך המצב הכלכלי לא השתפר. על מנת להקל על המצב יצאה טובה מהבית ועברה ללמוד בכפר הילדים ע"ש מאיר שפייה. היא למדה לנגן במנדולינה ונגנה בתזמורת המנדולינות המפורסמת של שפייה. בשנת 1942 עם סיום לימודיה, הצטרפה לחברת הנוער בקיבוץ עין חרוד. בשנת 1943 חברת הנוער של עין חרוד התאחדה עם קבוצת "שדמה" של הנוער העובד אשר היתה בהכשרה בקיבוץ גינוסר. חברי ההכשרה התגייסו לפלמ"ח לפלוגה א' ועברו למחנה האוהלים בקיבוץ יגור. בתקופה זו הכירה את צ'ובה [יהודה דרור] ומאז דרכיהם לא נפרדו. בסוף שנת 1945 החליטו במוסדות הקיבוץ המאוחד כי חברי ההכשרה יצורפו לקיבוץ רביבים, למצפה בנגב ולחלק שנותר מאחור בראשון לציון. טובה וצ'ובה ירדו למצפה והיו המשפחה הראשונה  במקום. הם אף זכו לאוהל זוגי עגול. במלחמת השחרור הייתה טובה בעמדות הקדמיות עם הגברים והפעילה את מרגמת 52 מ"מ. בהמשך הזמן התנדבה לשמש כאחות, מאחר ולא היה איש אשר יכול היה לעשות זאת, באותה עת. רק בשנת 1957 לאחר שכבר היו לה בן ובת, טליה ועמית, יצאה טובה לקורס אחיות של התנועה הקיבוצית. בשנת 1958 נולד הבן ארז. לאורך השנים סבלה טובה מבעיות בליבה, אך המשיכה לתפקד ואף עברה הסבה מקצועית להיות תופרת., טיולים בעולם, טיפול בילדים המשיכו להעסיק אותה. בחודש ספטמבר 1998 עברה ניתוח נוסף בליבה, ממנו לא הצליחה להתאושש והיא נפטרה ב-22 בנובמבר 1998.

מידע נוסף מאתר ההנצחה של קיבוץ רביבים:

טובה בתם של פנינה וזאב מגר, נולדה בשנת 1928, בעיירה זקליקוב, פולין. בשנת 1935 עלתה המשפחה לארץ ישראל והתיישבה בחיפה.
אביה של טובה נרצח במאורעות  1938 והיא נשלחה להתחנך בכפר הילדים ע"ש מאיר שפיה. בשנת 1942 הצטרפה טובה לחברת הנוער בעין-חרוד, שהפכה מאוחר יותר לחלק מהכשרת "שדמה". לאחר שירות בפלמ"ח, ירדה ההכשרה לקיבוץ רביבים שהיה עדיין מצפה. 
טובה נישאה ליהודה דרור - צ'ובה וכמשפחה זכו ב"אוהל זוגי" ראשון. במלחמת השחרור שירתה בעמדות יחד עם הבחורים ומאוחר יותר החלה
לתפקד כאחות במרפאת רביבים, למעשה ללא הכשרה.
בשנת 1957, יצאה ללמוד בקורס אחיות בבי"ח השרון ומשסיימה ללמוד התמידה לעבוד במרפאה, עד שנת 1975. לאחר שפרשה מעבודתה במרפאה, יצאה לקורס תפירה במדרשת רופין והחלה לעבוד במתפרה. 
ילדיה: טליה, עמית, ארז.
נכדיה: איה, און, גל, דן, אלול, לירז.
טובה נפטרה ב-1998 לאחר מחלה ממושכת והיא בת 70.

אלבום תמונות