דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

ברין הלוי יהושע ז"ל

בן אברהם
נולד בגרמניה
ב-1913
עלה ב-1934
גוייס ב-5/1948
שרת בפלמ"ח
יחידות: חטיבת יפתח, טייסת הגליל
תפקיד אחרון: מכונאי
נפטר ב-30/6/2001

קורות חיים

יהושע נולד בינואר 1913 בעיר אלנשטיין שבפרוסיה המזרחית, שהייתה חלק מהקיסרות גרמנית. עם תום לימודיו בגימנסיה המקומית התמחה בענף הטקסטיל ובשנת 1931 הגיע לעיר ברלין. זמן קצר לאחר עליית היטלר לשלטון בשנת 1933 נתפס יהושע על-ידי אנשי ה- אס. אס. והובל
לתשאול. עוד באותו חודש הוא פוטר מעבודתו וירד למחתרת. למחייתו עבד כקברן בבית-הקברות היהודי המרכזי בברלין, עד שנקרא להתייצב בתחנת הרכבת עם כל חפציו. שם פגש את אנצו סירני שעמד בראש ארגון "החלוץ" בגרמניה, אשר שלח אותו למשרדם בפריז. בפריז עזר לשכנע את הפליטים היהודים לעלות ארצה, עד שהוא עצמו הצליח להשיג סרטיפיקט למטרה זו, לא לפני שעבר מספר חודשי הכשרה בכפר נידח בדרום צרפת. בינואר 1934 הגיע לחיפה, שם קבל את פניו אחיו משה שעלה מספר חודשים קודם לקיבוץ עין-חרוד. את דרכו בעין חרוד החל כרפתן וצורף עד מהרה לארגון ההגנה, שבמסגרתו ערך תורנויות שמירה. מאחר וחלה בקדחת קבל את תפקיד המכונאי במכבסת הקיבוץ. מאוחר יותר התמנה לטרקטוריסט. יהושע השתתף גם בשמירה על קיבוץ שדה נחום במבצע "חומה ומגדל" בינואר 1937. עוד באותה שנה, נסע לשווייץ לעזור למארגני הקונגרס הציוני העשרים, שהתקיים באותו הזמן בציריך. יהושע התבקש לקבל את פני הצירים בשדה התעופה של ציריך ובימי הקונגרס עצמו שימש כסדרן באולם הכנסים. 
בספטמבר 1940 מתנדב יהושע לצבא הבריטי במסגרת הבריגדה היהודית בארץ. בתחילה בחיל הרגלים, ובהמשך בחיל ההנדסה הבריטי. יחידתו נשלחה לקוניטרה, שם הרחיבו את כביש ראש-פינה דמשק, למעבר של כלים כבדים. מאוחר יותר הם הועברו למצרים, כחלק מהארמיה השמינית של הצבא הבריטי. לאחר שהוכרעה המערכה בצפון אפריקה, הועברה היחידה בחזרה ללבנון, לפעילות במרחב הלבנוני-סורי.
לקראת סוף המלחמה נשלח יהושע עם מפקדת הגדוד לבצרה שבעיראק כחלק מהארמיה העשירית. ביום סיום המלחמה חוטף יהושע כדור ברגלו מירי של החיילים הכורדים שהתכתשו עם החיילים העיראקים...
עם תום המלחמה מגיעים הידיעות הנוראות מגרמניה, שכל מי שנותר מאחור ולא הספיק למצוא מקום
מקלט, נשלח למחנות ההשמדה, את אימו עוד הספיק יהושע להעלות ארצה והיא נפטרה בתל-אביב.
יהושע התיישב אף הוא בתל-אביב והחל לעבוד כפועל בנין. בעקבות "השבת השחורה" ביוני 1946 התבקשו יהושע וקומץ חברי קיבוץ עין-חרוד ששהו מחוץ לקיבוץ, לחזור ולתפעל אותו, במקום העצורים. ערב פרוץ מלחמת השחרור נשלח יהושע מטעם ההגנה לקיבוץ איילת-השחר כחלק מתגבור הכוחות. באחד הימים בעת ששמר על שדות הקיבוץ נחת מטוס קל נחיתת אונס לא הרחק ממנו. מאחר ויהושע הצליח לפתור את הבעיה הטכנית של המטוס, הציע לו הטייס להצטרף לטייסת הפלמ"ח. ואכן יהושע הפך לחלק מהצוות הטכני של הטייסת במהלך מלחמת השחרור. עם תום המלחמה חזר יהושע לעבוד כטפסן עצמאי עבור חברת "סולל בונה" עד שנתקל בקשיים כלכליים והחליט להצטרף למשטרת-ישראל. בתחילה עבד במוסך המשטרה ביפו, עד להקמת "הספרייה המקצועית" במטה הארצי של המשטרה בתל-אביב.
שם הועסק כספרן עד לפרישתו בינואר 1974 עקב התקף לב שלקה תוך כדי משימה עם משמר הגבול.
לאחר פרישתו התעמק בתחביביו הרבים, כתב שירים בגרמנית ואף פרסם את קורות חייו בשפה זו. יהושע ברין-הלוי נפטר ב-30 ביוני שנת 2001.

מסאת הפרטים: הבן, אבי ברין.

 

אלבום תמונות