דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

עובד ורסנו יעקב יענקלה

Oved Varsano Jacob Yankale
בן עובדיה
נולד בבולגריה
ב-1929
עלה ב-1937
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השלישי, חטיבת יפתח
בהכשרת הצופים, גרעין ד', 1946-1949
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949

קורות חיים

יעקב עוֹבֵד נולד ב-19 בפברואר 1929) הוא היסטוריון ישראלי, חוקר תולדות הקומונות בעולם, פרופסור אמריטוס בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת תל אביב, עמית מחקר ביד טבנקין, ומייסד האגודה הבינלאומית לחקר הקומונות. חבר קיבוץ פלמחים. מתמחה בחקר האנרכיזם בארגנטינה, האנרכו-קומוניזם, סוציאליזם אוטופי וקהילות קומונאליות.
יעקב נולד בחסקובו שבבולגריה. בהיותו בן שמונה עלה לארץ ישראל עם הוריו, עובדיה ובלה ורסנו, ואחיו אליהו. המשפחה התגוררה בתל אביב. עובד למד בבית הספר "אחד העם" ובגימנסיה הרצליה, והצטרף לתנועת הצופים. בשנת 1946 התגייס לארגון "ההגנה", היה חבר בהכשרה מגויסת בפלמ"ח ונשלח מטעמה בשנת 1947 להדריך בתנועת הצופים. בשנת 1949 יצא עם חברי הכשרת הפלמ״ח להקמת קיבוץ פלמחים ונמנה עם מייסדיו. בשנים 1951–1954 פעל בשליחות "הקיבוץ המאוחד" בתנועת 'הנוער החלוצי בורוכובי הקיבוץ המאוחד' בארגנטינה.
בשנת 1951 נישא לתהילה קריתי והזוג הקים את ביתו המשפחתי בפלמחים, שם התחנכו שלוש בנותיהם ובנם – אדוה לויד, ענבל עובד, רננה ברק ורז עובד. בשנים 1954–1959 עבד בחקלאות בקיבוצו, ובשנים 1959–1961 למד במחזור השני בקורס הדו-שנתי הגבוה של הקיבוץ המאוחד בסמינר אפעל. הוא החל בהוראה ובחינוך בבית הספר בקיבוצו, ובשנת 1967 יצא לשליחות קצרה בארגנטינה. בהזדמנות זו עִברת את שם משפחתו לעובד.
בשנות ה-50 של המאה ה-20 פרסם מאמרים בנושאי אמריקה הלטינית בעיתון "למרחב". במאמר על קובה בשנת 1958 העריך כי קבוצתו של פידל קסטרו (Castro) עתידה להפיל את הדיקטטור פולחנסיו בטיסטה (Batista). משהתממשה תחזיתו וכי זו מהפכה סוציאליסטית, הצטרף לליגה לידידות ישראל– קובה, ובשנת 1964 יצא במשלחת של הליגה לקובה. במהלך הביקור עמד על כמה צדדים של המשטר שלא הזדהה איתם, ולאחר הביקור ניתק את קשריו עם קובה.
בשנים 1959–1961 למד במחזור השני של הקורס הגבוה למדעי החברה של הקיבוץ המאוחד בסמינר אפעל. היה מורה ומחנך של כיתות בית הספר התיכון בקיבוץ פלמחים. בשנת 1969 יצא ללימודי התואר הראשון בחוגים להיסטוריה כללית ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב והשלים את לימודיו בהצטיינות יתרה. בשנת 1971 נשלח על ידי החוג להיסטוריה לכתיבת דוקטורט באוניברסיטת אוקספורד (University of Oxford). נושא הדוקטורט היה ״האנרכיזם בתנועת הפועלים בארגנטינה בראשית המאה ה-20״, והמחקר נערך בהנחיית פרופסור מיכאל קונפינו מאוניברסיטת תל אביב ופרופסור אזאקיאל גאז'ו (Ezequiel Gallo) מאוניברסיטת בואנוס איירס.
עם אישור הדוקטורט בשנת 1975 התקבל עובד לסגל המרצים בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת תל אביב, ובה בעת הצטרף כעמית מחקר ביד טבנקין, המכון לחקר ותיעוד של התנועה הקיבוצית. במכון זה החל לחקור את תולדות הקומונות בעולם. בנסיעה לצורכי מחקר על קומונות בארצות הברית השתתף בשנת 1978 בכנס של 'האגודה לחקר הקומונות האמריקאיות' (Communal Studies Association), ובפגישה עם נשיא האגודה, פרופ' דונלד פיצר (Donald E. Pitzer), העלה יוזמה לערוך כנס בינלאומי של חוקרי קומונות וקיבוצים. היוזמה התממשה בחסות יד טבנקין, בשנת 1985 התקיים כנס בינלאומי ראשון ביד טבנקין שבו הוקמה האגודה הבינלאומית לחקר הקומונות (International Communal Studies Association), ופרופסור עובד נבחר למנהלה הכללי. פרופ' עובד שימש בתפקיד מנכ"ל האגודה במשך 20 שנותיה הראשונות (עד שנת 2004).
בשנת 1994 התמנה יעקב עובד כפרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב ובשנת 1998 פרש לגמלאות. בשנים הבאות התמסר לפעילות במדור הקומונות ביד טבנקין. במסגרת פעילות זו יצר וטיפח קשרים עם חוקרי קומונות ברחבי העולם וכן עם קהילות שיתופיות רבות, ובהן: קומונות הברודהוף (Bruderhof) בארצות הברית, פינדהורן (Findhorn) בסקוטלנד, דמנור (Damanur) באיטליה, זאג (Zegg) בגרמניה, ריברסייד (Riverside) בניו זילנד, טווין אוקס (Twin Oaks) בארצות הברית ועוד. קשרים אלה העמיקו את הקשרים בין התנועה הקיבוצית לבין קומונות בעולם. פרופסור עובד שקד על הרחבת הספרייה המחקרית בנושא הקומונות ביד טבנקין, שזוכה למוניטין בקרב החוקרים. מתחילת ימי האגודה היה מעורב בארגון כנסים של האגודה שהתקיימו מדי שלוש שנים באוניברסיטאות שונות ברחבי תבל ובאתרי קומונות. מאז ייסודה קיימה האגודה 11 כנסים בינלאומיים באתרי קומונות ובאוניברסיטאות שונות בעולם. יעקב עובד שימש כיושב ראש בפועל של האגודה.

אלבום תמונות