דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחמת לבנת אדלר שולמית ז"ל

Livnat Adler Shulamit
בת קלרה ויהודה
נולדה בוינה, אוסטריה
ב-26/12/1929
עלתה ב-1936
גוייסה ב-1946
שרתה בפלמ"ח
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא", פל' ה', הגדוד השני, חטיבת הראל
בהכשרת מכבי צעיר, גרעין ד' 1946
תפקיד אחרון: לוחמת
שוחררה ב-1949
נפטרה ב-23/6/2021
נקברה בתל אביב - ירקון

קורות חיים

שולמית לבנת נולדה ב-26 בדצמבר 1929 בווינה לאב שהיה ציר בקונגרס הציוני, ובגיל 6 עלתה לארץ ישראל עם משפחתה. הוריה היו בעלי דעות הקרובות לציונות רויזיוניסטית. היא עצמה סולקה מבית הספר עקב היותה חברה בתנועת הנוער הימנית "המכבי הצעיר". היא בחרה שלא לשוב ללמוד, החלה להופיע כשחקנית. בשנת 1946 התגייסה לפלמ"ח עם חבריה להכשרת "מכבי הצעיר" גרעין ד'. היא שרתה בפלוגה ה', של הגדוד השני. חברי ההכשרה התאמנו ועבדו בקיבוץ גבעת חיים. עם פרוץ מלחמת העצמאות שרתה בפלמ"ח, כלוחמת מהשורה בגדוד החמישי של חטיבת הראל.
את הקריירה שלה כזמרת החלה שולמית לבנת בגיל 20. באחת מחופשותיה מהפלמ"ח פגשה את עזריאל לבנת שחיפש זמרים לתיאטרון שרצה להקים. היא נישאה לו והחלה לשיר. בין היתר הופיעה בלהקת כרמל, הצ'יזבטרון ובהרכבה הראשון של להקת חיל הים. 
בשנות ה-50 התפרסמה בשירים עבריים כמו, "שיר התופסת", "נערת תפוחי הזהב" וכן "סתיו בחלונות ובלבבי" ו"תל אל קאדי", שכתב אמיתי נאמן. בסוף שנות ה-80 זכתה לתואר "זמרת המחתרות", בעקבות הקלטת שירי מחתרות. היה זה אוסף מהשירים של המחתרות "לח"י" וה"אצ"ל", בהם השירים "עלי בריקדות", "הם לא ישברו אותנו" השיר "חיילים אלמונים" (שכתב אברהם שטרן (יאיר) ב-1932), והפך להיות להמנון האצ"ל ולאחר מכן המנון הלח"י. בריאיון עיתונאי טענה כי מאז שהקליטה שירים אלה הוחרמה על ידי תעשיית המוזיקה. בעקבות ההחרמה, מצאה את עצמה מופיעה בעיקר מול ותיקי המחתרות וקבוצות תיירים, עד שהחליטה לפרוש באופן כמעט מוחלט. מאז, היא מופיעה מדי פעם; בעיקר לצד הופעותיה של להקת המחול של יונתן כרמון. 
הייתה פעילה פוליטית במפלגות הימין בישראל. כתבה וערכה כמה ספרים, וביניהם "השמים קרובים יותר". משנת 1985, מנהלת לבנת את "המדרשה הלאומית ע"ש רנה מור" שבמצודת זאב בתל אביב. בשנת 2020, כשהיא בת 90, היא הוציאה אלבום חדש. 
שולמית לבנת הייתה נשואה לעוזי (עזריאל), עד למותו ב-2015. היא אמה של השרה לימור לבנת. בנה השני, נעם לבנת, חוזר בתשובה שהתפרסם כאשר דיבר על שאיפה למדינה יהודית בגבולות התנ"ך, וכן קרא לסרב פקודה בעת פינוי גוש קטיף ואף הקים את ארגון הסרבנות "מטה חומת מגן" הפועל לסרב פקודות אשר עוסקות בפינוי התנחלויות . בנו של נעם, בן יוסף, נרצח בקבר יוסף בשכם בידי שוטרים פלסטינים.
שולמית לבנת התגוררה ברמת גן עד לפטירתה בשיבה טובה ביום רביעי י"ג תמוז תשפ"א, 23 ביוני שנת 2021.

אלבום תמונות