דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

מייזל פוקס חנה ז"ל

בת בינה ויעקב
נולדה בפולין
ב-ט' שבט התרצ, 8/2/1930
עלתה ב-1936
גוייסה ב-1946
שרתה בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השני, פל' ה', חטיבת הנגב
בהכשרת מכבי צעיר, גרעין ד' 1946
תפקיד אחרון: מפקדת כתה - מ"כ
שוחררה ב-1949
נפטרה ב--ט"ו ניסן תשעט, 19/4/2019
נקברה בקיבוץ אלונים

קורות חיים

חנה נולדה  ב- 8.2.1930, ט' בשבט התר"צ, בלודז' פולין להוריה בינה ויעקב פוקס. אחיה נתן – סנק  גדול ממנה בשבע שנים. אביה יעקב היה מורה לעברית בבי"ס יהודי ואמה עקרת בית. בבית שמרו על כשרות וההורים דיברו ביניהם אידיש. עד גיל 6 הייתה בבית  עם מטפלת. "אין לי שום קשר רגשי לעיר. כילדה זוכרת את הדרך לסבא וסבתא שלי וקונדיטוריה ברחוב שלנו. איני דוברת פולנית". בהיותה בת 6 עלתה המשפחה לארץ והגיעה  באוניה לנמל יפו. המשפחה גרה בתל אביב וחנה למדה בבי"ס דתי  "תלפיות" כי הוריה היו אנשי "הפועל המזרחי" והמשיכה לתיכון דתי. בנעוריה הצטרפה לתנועת "המכבי הצעיר" ומגיל 15 החלה גם להדריך. על פסל  שקיבלה כמתנה מחניכיה ליום הולדתה כתוב  :"חנה קבלי נא את ברכותינו למלאת לך 15  שנה, עלי והצליחי בסולם החיים ואל תשכחי את חובתך לעמך הסובל,  מחבריך וחברותיך במכבי צעיר". 

 "אחרי המלחמה שמעתי מחייל משוחרר מהבריגדה על מה שארע באירופה וזה השפיע עלי". 

 למרות חברותה ב"מכבי הצעיר" הצטרפה לארגון ה"הגנה". בסוף שנת 1946 הוקמה הכשרה של חברים מ "מכבי צעיר" שהתנדבו  לפלמ"ח ונשלחו לגבעת חיים. בשנת  1947בהיותה בת 17 ולמרות התנגדות ההורים התנדבה חנה לפלמ"ח. היא נבחרה על ידי חברי ההכשרה לצאת לקורס מ"כים של הפלמ"ח בדליה, אשר נערך בין מאי ליולי 1947. לאחר החלטת האו"ם על הקמת  מדינה יהודית  ב- 11.1947 והחרפת המצב של ישובי  הנגב ההכשרה צורפה לגדוד השני של חטיבת הנגב שרוכז בניר עם. היא  פיקדה והדריכה  לוחמים בקיבוץ רוחמה, כיתה של בנים שבאו מקפריסין, ובקיבוץ סעד. ב- 19.4.48  יצאו כוחות של הגדוד השני מניר עם במסגרת מבצע "אברהם" במטרה להשתלט על שטח שולט בסמוך לכפר הערבי ברייר. הכוונה הייתה להכין שטח למען התיישבות על קיבוץ יהודי, אשר יגן על הדרך לנגב הנצור. בראשית חודש מאי 1948 לאחר כיבוש הכפר הערבי ברייר, הוקם קיבוץ ברור-חיל בשטח אשר נכבש במבצע "אברהם". חנה הצטרפה לכוח ונפצעה קשה מאד. לאחר תקופת טיפולים ארוכה הועברה לתפקיד עורפי של החטיבה ביפו וסיימה את שרותה. בעקבות רצח הרוזן פון-ברנדוט בירושלים ב- 17.9.1948,  גויסה  לשרות המודיעין שהיה ראשיתו של השב"כ. בתחילת שנות ה - 50 הגיעה חנה לניו יורק כאשת הקונסול משה ריבלין.

"אהבתי את ניו יורק היה נהדר. אהבתי מוזיאונים,הצגות . פעם ראשונה שנתקלתי בדבר כזה. היו לי הרבה חוויות".

לאחר שחזרה מניו יורק התקשרה עם דב אותו פגשה בקונסוליה בניו יורק והגיעה לאלונים. בשנת 1962 הצטרפה אילנה למשפחה.    באלונים לימדה אנגלית במשך כמה שנים ואחר מכן, עבדה יותר מ- 20 שנה ברפא"ל כמזכירה, בתפקידי כוח אדם, בארכיון  ופעילה בוועד העובדים. עם פרישתה מרפא"ל עזרה במסירות  ואהבה לסינדי, קרין, גידי ונדב לאחר מותו של ישראל . החדר של חנה ודב היה לעתים קרובות מלא באנשים בשל האווירה החמה והמזמינה שחנה ודב ידעו להעניק, עם הרבה דאגה ונתינה. בנוסף ל"מאומצים" הקבועים, חיימקה ושמוליק, וגם עמי ואליסה, שהפכו לבני משפחה. חנה הייתה חובבת ספרות, אמנות , טיולים בארץ ובעולם ומלאת עניין בתחומים רבים. חנה מייזל נפטרה ביום שישי ט"ו ניסן התשע"ט, ערב ליל הסדר, 19 באפריל 2019.

מסרה את הפרטים: דבורהלה מייזל-ירדני.                                                                                                                                                                              

 

  

אלבום תמונות