דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחם דרור אגרט אמנון

Dror Agret Amnon
בן אברהם
נולד בעפולה, ישראל
ב-8/10/1928
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: מטה הפלמ"ח, מטה
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949

קורות חיים

אמנון דרור עיתונאי. יליד עפולה, 6.10.28. בוגר בית החינוך היסודי לילדי העובדים ותנועת הנוער השומר הצעיר. היה חבר במשלחת הישראלית לפסטיבל הנוער הדמוקרטי שהתקיים ב-1947 בפראג. התוודע אז כמו כן ל"שארית הפליטה" שהייתה פזורה אז במחנות מעבר באירופה ובמרביתן אף ביקר. מנסה מאז לפענח לדבריו את סוד "השואה" שלא היה בלתה. פעילותו העיתונאית התייחסה רבות לנושא זה, בין השאר בעיתון "למרחב" שבו עבד מיומו הראשון, ובהפסקות מסוימות, עד לסגירתו.
 במסגרת הסכם של צה"ל עם ההכשרות המגויסות של אז צורף למטה הפלמ"ח לצדו של יגאל אלון ונשאר עמו מאז בקשר הדוק. יגאל בחר בו לכתוב את הערך "יגאל אלון" במילון המתייחס לאישים הנבחרים שבלטו בתרומתם לביטחו המדינה, שאותו כתב איתן הבר.
בעיצומה של מלחמת השחרור, בהיותו תורן במטה הפלמ"ח ברחוב הירקון בתל אביב, היה מעורב בפרשת אלטלנה לצדו של יצחק רבין, מתחילתה ועד סופה. לקראת פירוק הפלמ"ח הועבר דרור ליחידה מיוחדת במסגרת צה"ל שנקראה אז "פלדי". עיקר פעילותה היה ביטחון פנים ומפקדיה היו איציק ויימן ו"פוזה". בנושאים מסוימים הפעיל אותם ישירות גם שר הביטחון ד' בן גוריון. "פלדי" הוקמה במבנה סגור בתוך מחנה צה"ל בפרדס חנה. בין השאר הורה בן גוריון לעצור את ראשי הלח"י שנאשמו אז ברצח הרוזן ברנדוט ולכלאם בכלא עכו ובג'למה. 
לאחר לימודיו באוניברסיטת תל אביב (פילוסופיה והיסטוריה) היה סופר "למרחב" בלונדון, שאליה חזר בשנות ה-60 כנספח בשגרירות. לאחר שלוש שנים הועבר לניו יורק, שבה היה אחד הקונסולים. בעת היותו בלונדון, במהלך מלחמת ששת הימים, טיפל בין השאר בהסעת מאות אנשי מילואים שהגיעו לשגרירות מרחבי אירופה והוסעו על ידי נהגי מוניות יהודים שהתנדבו להעבירם לנמל התעופה.
במלחמת יום כיפור פעל במסגרת דובר צה"ל בחזית הצפונית והדרומית.
כאזרח היה דרור מראשי הוועד הציבורי להקדמת שחרורו של פולארד, שנידון ל-30 שנות מאסר ושוחרר רק ב-2019. הפעילות כללה בין השאר ניסיון לשכנע אישים בעלי השפעה בארצות הברית ובישראל שיפעלו לשחרורו המוקדם. במרוצת השנים פנה הוועד לשישה נשיאים אמריקאים ולארבעה ראשי ממשלה, כדי שאלה ייענו לבקשת הציבור הישראלי. כמו כן, נפגש דרור עם ראש הדת הקתולית בארצות הברית, שהבטיח שישתף את האפיפיור, שעמו היה בקשרים טובים. פגישה אחרת הייתה עם הנשיא רייגן, שהבטיח אף הוא להטות אוזן לרחשי הציבור הישראלי.
ב-1970 חזר דרור ארצה והשתלב במערכת עיתונו "למרחב" עד לסגירתו. מזכיר ההסתדרות דאז יצחק בן אהרון הפציר בו להשתלב לצדו במאמציו לחולל "הפיכה" בהסתדרות. ואכן, הוא כיהן זמן מה כראש מערכות ההסברה של ההסתדרות לצדו של בן אהרון. 
מ-2008 אמנון דרור מתגורר בדיור מוגן ברמת השרון בצוותא עם חבורת פלמ"חניקים.  
 

אלבום תמונות