דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

גולן פלק זיוה

בת קלמן
נולדה במעיין עין חרוד, ישראל
ב-1929
גוייסה ב-1947
יחידות: הגדוד הרביעי, פל' ב'+ז', חטיבת הראל
בהכשרת עין-השופט, "הכובש", השומר הצעיר, 1948-1949
תפקיד אחרון: מזכירה פלוגתית
שוחררה ב-1949

קורות חיים

זיוה נולדה בשנת 1929 בצריף במעיין חרוד. הייתה הבת הראשונה של קיבוץ ג' של השומר הצעיר, שישב באותה עת בבת-גלים. לימים קיבוץ גבעת חיים. התגייסה למחלקה של יחידים בעין השופט בשנת 1947 והשתייכה לפלוגה ז'. כאשר החלה מלחמת העצמאות, הצטרפה לשיירות ועלתה לירושלים. הייתה בגדוד הרביעי ושימשה כמזכירתו של "פוזה" [חיים פוזננסקי] בקריית ענבים במגרת פלוגה ב'. לאחר מכן עברה לפלוגה המסייעת והייתה מזכירתו של איציק אשכנזי. הייתה חברת קיבוץ במשך שנים רבות, מורה ומחנכת בבית הספר היסודי ולאחר מכן במסגרת החינוכית המקדמת בגבעת חיים איחוד [שנקרא היום "שפרירים"]. הייתה פעילה בועדות ובעיקר בעריכת חגים. בגיל 60 יצאה לגמלאות ומתגוררת כיום בזכרון-יעקב.

בחוברת "ראשונים תמיד אנחנו- הקשר בין גבעת חיים לפלמ"ח" שנכתבה על ידי יהודה קליין לכבוד 80 שנה לפלמ"ח, מספרת זיוה גולן :
לאחר לימודים בעין חרוד, חזרתי לקיבוצי גבעת חיים, רציתי להתגייס לפלמ"ח אבל היתה לי אסטמה חזקה ולא רצו לגייס אותי. הלכתי לאריה חפר שהיה לו תפקיד במטה הפלמ"ח, לא סיפרתי לו כלום,ביקשתי ממנו שיגייס אותח לפלמ"ח. אריה קיבל אותי ללא בעיה. אמרתי לו שישלח אותי לאן שצריך. הוא שלח אותי לעין השופט ובהמשך התקבלתי כמזכירה פלוגתית לפלוגה של פוזה (חיים פוזזנסקי). 
על לחימת אנשי הפלוגה שלה בקרב נבי סמואל מצפון לירושלים: בערב יצאו לקרב, הקרב היה נורא, כמעט ולא נשאר זכר לפלוגה, לבד משלושה שחזרו. בנוסף לאבדות המחלקה, גם התגבורת סבלה הרוגים רבים. 

 

אלבום תמונות