דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

סמל אברהמי קליין יהודה ז"ל

Abrahami Klein Yehuda
בן חני ומשה
נולד בצ'כוסלובקיה
ב-15/12/1928
עלה ב-1946
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב
יחידות: הגדוד השביעי - "באר שבע", מטה, חטיבת הנגב
בהכשרת ניר דוד/חצור, השומר הצעיר
תפקיד אחרון: חובש קרבי
שוחרר ב-1949
נפטר ב-26/9/2014
נקבר בקיבוץ ברעם

קורות חיים

יהודה נולד להוריו חני ומשה קליין בעיר מיכלובצ'ה בצ'כוסלובקיה, ב-15 בדצמבר שנת 1928. הוא למד ב"חדר", המשפחה היתה יהודית טיפוסית עם אב קומוניסט מוצהר. בהמשך הזמן למד בבית ספר יהודי ובתיכון והיה תלמיד מצטיין. בימי מלחמת העולם השנייה, נתפסו הוא ואחיו ונשלחו למחנה נובקי. האם השתתפה בצעדת המוות והאב ניספה במחנה מיידנק. בהמשך המלחמה הסתתרו יהודה ואברי בכפרים, בבתים של אזרחים טובים, בעיקר במרתפי יין ובהרים. בתום המלחמה הצטרף יהודה לתנועת הנוער "השומר הצעיר". במקביל הצטרפו יהודה ואחיו לבית אשר נוהל על ידי אונר"א ליתומים. הבי תהיה באזור ברטיסלבה. כל המלחמה, אברהם [אברי] אחיו הבכור של יהודה, ויהודה היו יחד. בשנת 1946 יהודה ואברי עלו ארצה על אונייה "החייל העברי". הגיעו לנמל חיפה ומשם נשלחו מחנה מעצר בעתלית. אחרי מספר שבועות במחנה, אברי הבוגר עבר לקיבוץ יד מרדכי ויהודה נשלח להכשרה בקיבוץ ניר דוד. בתום תקופת ההכשרה התגייסו חבריה לפלוגה ב' של גדוד השביעי בחטיבת הנגב. פעילויות עיקריות של חברי ההכשרה היו: ליווי שיירות מהמרכז לנגב. השתתפות בכיבוש באר שבע, כיבוש עיראק אל-מנשייה, כיבוש עסלוג' והשתתפות בכיבוש אילת. יהודה היה סייר-לוחם וחובש קרבי מתקדם בדרגת סמל. לאחר סיום השירות בפלמ"ח, התארגנו חברי ההכשרה ועלו לגליל העליון להקים את קיבוץ ברעם. במסגרת שירות מילואים, השתייך יהודה לפלוגה אשר הגנה על קיבוץ ברעם. כן שימש כנהג אמבולנס.

פעילות אזרחית: יהודה עסק בתפקידים רבים בברעם. הוא למד עיבוד שבבי והפעיל כרסומת לחלקים עדינים. כמו-כן למד בקורס גבוה במדרשת רופין. הוא שימש, בין השאר, כמזכיר הקיבוץ שלוש פעמים במהלך חייו. טיפל מול ראש הממשלה, דוד בן גוריון, בנושא כפר בירעם והתנגד להרס בתי הכפר. היה מרכז משק - פעמיים; גזבר - פעמיים; עבד במפעל אלכ"ם בעבוד שבבי. לאחר מכן עבד גם בהנהלת חשבונות. יהודה היה איש פוליטי בעל דעות חברתיות והומניות בולטות בתחומן. איש רב פעלים בקיבוץ, עם השפעה ניכרת על החברים.

משפחה: יהודה הקים יחד עם שמחה-אדית משפחה לתפארת. להם נולדו שלושה ילדים: ענת 1952, רמי 1955, גלעד 1961. בנוסף, נולדו 10 נכדים ושישה נינים ונינות. יהודה אברהמי היה חבר קיבוץ ברעם עד לפטירתו ב-26 בספטמבר שנת 2014.

אברהם [אברי קליין] נולד ב- 7 בפברואר 1927, אחיו הבכור של יהודה יחד עלו ארצה בשנת 1946. אברי הצטרף לקיבוץ יד מרדכי במסגרת גרעין של "השומר הצעיר". ב-19 במאי 1948 נפל בהגנה על הקיבוץ, עת ניסה הצבא המצרי לכבוש את הישוב.

הפרטים נמסרו באדיבות המשפחה, על ידי יהודית אברהמי.

אלבום תמונות