דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

אבנרי ליכטנשטיין יחזקאל ז"ל

Avneri Lichtenstein Yeheskel
בן שרה ואברהם
נולד בחיפה, ישראל
ב-28/8/1926
גוייס ב-1944
שרת בפלמ"ח
יחידות: פל' ד', פל' ח', חטיבת גולני
בהכשרת חיות הערבה (המחנות העולים)
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-1949
נפטר ב-8/10/2014
נקבר בקיבוץ החותרים

קורות חיים

יחזקאל נולד ב-28 באוגוסט שנת 1926, בחיפה.
התגייס לפלמ"ח בשנת 1944 במסגרת הכשרת "חיות- הערבה" של תנועת "המחנות העולים". שרת בפלוגה ח' בתקופת בית הערבה ובפלוגה ד'. בתקופת השהות בחפציבה. עבר קורס מ"כים בג'וערה בשנת 1945. היה בין מלווי קבוצת הנקם ברוצחי צילה כהן באזור עין- גדי בשנת 1945 . נמנה על ה"אחוזים" של ההכשרה, והדריך במסגרת זו ב"מחנות-העולים" בשנים 1946-1947.
בשנים 1947-1948 לקח חלק בהגנת קיבוץ בית-קשת כחבר המשק.
בשנת 1948 במלחמת העצמאות צורף ליחידת יוצאי הפלמ"ח, חברי בית-קשת שסופחה לחטיבת "גולני" בקרבות עמק הירדן, בחזית הדגניות. כאן שימש כמפקד ה"דוידקות" ובנוסף פעל בגזרת קיבוץ גשר באבטחת "הגמל".

פעילותו בצה"ל : עבר קורס קציני חי"ר בשנת 1951. בין השנים 1967-1974 היה קצין מבצעים במפקדת חבל כפרי, חוף הכרמל. עבר מספר קורסים פיקודיים במסגרת ההגנה המרחבית. פיקד וניהל סדרות אימונים במחנה 137 [מחנה החותרים], ובמרחב האזור במסגרת ההגנה המרחבית מחוז חיפה. בין השנים 1974-1981 היה מפקד חבל כפרי "חוף הכרמל".
בין השנים 1952-1963 שימש כמא"ז של קיבוץ החותרים.

פעילות אזרחית: עסק בפעילויות מגוונות. בהשכלתו הינו הנדסאי מכונות ועסק בהוראת טכנולוגיה. חקר את תולדות תנועות הנוער וכתב כמה ספרים בנושא, חקר את ה"הכשרות המגויסות" בפלמ"ח והקליט את המחקר בקלטות שמע.
שימש כאחראי בקיבוצו, החותרים, על הקמת "בית-ראשונים" [מיני מוזיאון].
שימש כיו"ר עמותת בוגרי ה"מחנות-העולים", הפיק סרט תיעודי באורך מלא על השואה מטעם "בית לוחמי-הגטאות" , טיפל בתמלול ראיונותיהם של בוגרי ההכשרות המגויסות לפלמ"ח.
בראשית שנת 2009 יצא לאור ספרו המקיף "תרומת "המחנות העולים" לכוח המגן והפלמ"ח".
יחזקאל אבנרי היה חבר קיבוץ החותרים. אב לארבעה בנים ובנות, סב לשישה נכדים ונכדות וסבא רבא לארבע נינות ונין אחד.
יחזקאל אבנרי נפטר ב-8 באוקטובר 2014 ונטמן בבית העלמין בקיבוצו החותרים ב-10 באוקטובר 2014.

הנהלת "מחנות העולים" שיגרה הודעת אבל על מותו של יחזקאל אבנרי וכך נאמר בה:
"בצער רב אנו מודיעים על פטירתו של יחזקאל אבנרי איש רוח מעשה, סופר, היסטוריון, פלמ"חניק, חבר קיבוץ החותרים, חוגיסט בלב, בנשמה ו"הסבא" של המחנות העולים, והוא בן 88 במותו. יחזקאל, חניך במחנה נווה שאנן שבחיפה, מדריך בחסד, איש חינוך משכמו ומעלה היה חבר בהכשרת התנועה לבית הערבה לחם במסגרת הכשרות הפלמ"ח ובחטיבת גולני במלחמת העצמאות. יחזקאל היה עבורנו האורים והתומים בכל הנוגע לתושיית שדה, מחנאות ושדאות והוא מחלוצי החינוך השדאי במדינת ישראל. עד לפני שלוש שנים כאשר נבצר ממנו עקב מצבו הבריאותי להמשיך בהדרכה עוד הוביל יחזקאל את מדריכי התנועה הצעירים בקורסים מפרכים של בנייה מחנאית ותושיית שדה והוא "רק" בן 85 שנה.
יחזקאל הותיר אחריו מורשת כתובה ענפה, ספר המחנאות, שנות המחנות העולים, תרומת התנועה להקמת כוח המגן ועוד עברו תחת ידיו היוצרות בעשרות השנים האחרונות. אנו זכורים גם את עשרות הביקורים המרגשים במחנות ומפעלי התנועה בהם הוביל את השירה המשותפת בקול רם וברור. יחזקאל השאיר חותם עמוק על כל מי שפגש וחינך - ומורשתו תהיה לעד חלק מדרכה החינוכית של התנועה".

אלבום תמונות