דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

שחורי יוסף יוסי ז"ל

בן צפורה ומשה
נולד בחיפה, ישראל
ב-2/9/1930
גוייס ב-1948
יחידות: הגדוד הרביעי, פלי"ם, חטיבת הראל
תפקיד אחרון: לוחם
שוחרר ב-3/1950
נפטר ב-28/7/2018

קורות חיים

יוסף נולד ב- 2.9.1930 בחיפה, בן לציפורה ומשה שחורי ז"ל, אנשי העלייה השנייה. סיפור חייו הינו סיפור התקומה, הבנייה, הבטחון והשגשוג של מדינה ישראל. יוסי למד בביה"ס הריאלי בחיפה, והערך המוביל של ביה"ס: "והצנע לכת", היה נר לרגליו כל חייו. בגיל 17 התנדב יוסי לפלמ"ח, לגדוד הרביעי לפלוגה י', היא "פל-ים", הפלוגה הימית של הפלמ"ח, בקיסריה. במסגרת זו, נטל יוסי חלק  במבצעים הליליים להעלאת המעפילים ארצה והבאתם לחוף מבטחים. בפברואר 1948, נשלח יוסי עם חבריו לפרוץ את הדרך  לירושלים, מבאב אל וואד דרך מעלה החמישה, ועד לפתיחת הדרך לשער ציון - שער הכניסה לעיר העתיקה בירושלים. במרץ 1948, נשלח שוב יוסי, עם קומץ פלמ"חניקים, לקרב על הקסטל, על מנת לפתוח את הדרך לירושלים הנצורה. בקרב זה נורה למוות המפקד העליון של הכוחות הערביים בארץ ישראל, עבד- אל כאדר חוסייני. תוצאה משמעותית זו, קידמה את כוחותינו והובילה לכיבוש הקסטל. חרף הקושי הרב בקרב זה, יוסי וחבריו נשאו על גבם את פצועיהם והרוגיהם עד מעלה חמישה, וזאת כדי לא להפקיר חבר בשטח.
פעילות בצה"ל: לאחר הקמת המדינה והקמת צה"ל, יוסי, בוגר הטכניון בהנדסת אלקטרוניקה, התגייס לחיל האוויר והיה ממקימי מערך הבקרה האווירית בישראל. ב-1960 יוסי נשלח מטעם צה"ל לחיל האוויר הצרפתי והיה בין מביאי מטוס המיראז' ארצה. ב-1968,  נשלח יוסי ומשפחתו מטעם צה"ל לשליחות בת שלוש שנים באתיופיה, שם תרם הוא רבות לחיל האוויר האתיופי בתחום הקשר  האלקטרוניקה. באותה תקופה גם סיים לימודי דוקטוראט באלקטרוניקה.
פעילות אזרחית: עם שחרורו מצה"ל, המשיך יוסי בשירות למען המדינה, ופנה לעבוד בתעשייה האווירית. גם במסגרת זו, יוסי עסק   "חוד החנית" של הטכנולוגיה ובטחון המדינה. הוא נטל חלק במשימות מיוחדות, היה שותף בצוות מטוס הלביא, יצא לשליחויות באיראן ועוד. על פועלו בכל הקשור לפיתוח בטחוני-אלקטרוני מסווג, הוענק ליוסי פרס בטחון ישראל, מידי נשיא המדינה דאז, יצחק נבון. לצד היותו איש אשכולות, הקים יוסי משפחה לתפארת. הוא נישא לשוש, ולהם שלושה בנים- איתי, און ואוהד, וחמישה נכדים. יוסי נפטר ביום 28 ביולי 2018, לאחר מאבק במחלת הסרטן, חודש לפני היותו בן 88. בימיו האחרונים, כאשר היה מאושפז, שאלה אותו האחות על מה הוא חולם. יוסי השיב: "אני חושב וחולם כל הזמן על מלחמת השחרור, ואינני רוצה שישכחו את התרומה ואת ההקרבה שלי ושל חבריי לתקומת המדינה".
בשלושת הסירטונים הקצרים הבאים, מספר יוסי על שלוש חוויות ממלחמת העצמאות. הינכם מוזמנים לצפות בדבריו.
יוסי שחורי מספר איך התגייס לפלמח: https://youtu.be/nUUMGBrxxqI
יוסי שחורי מספר על הקרב על הקסטל: https://youtu.be/TaPBJeicxYg
יוסי שחורי מספר איך נחשב למת: https://youtu.be/iHOwjxTuz4kאלבום תמונות