דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

לוחם שטרנפלד יהודה ז"ל

בן איטה ומשה
נולד בלודז', פולין
ב-21/1/1927
עלה ב-1945
גוייס ב-1945
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השישי - "ירושלים", חטיבת הראל
בהכשרת גבעת השלושה/גבעת חיים, הנוער העובד 1944-1946
תפקיד אחרון: חובש קרבי
שוחרר ב-1949
נפטר ב-10/1/2021

קורות חיים

יהודה שטרנפלד נולד בלודז' שבפולין ב-21 בינואר שנת 1927 להוריו איטה ומשה. בשנת 1940 נכלא יהודה בגטו לודז', שם שהה ארבע שנים. אביו נספה בגטו, אמו ואחותו נשלחו למחנה ההשמדה חלמנו ושם נרצחו, שניים מאחיו נמלטו מהגטו, אך נרצחו. באוגוסט 1944 גורש יהודה ואחותו  לאושוויץ, על הרמפה בבירקנאו הופרד מאחותו אותה לא ראה עוד. מאושוויץ נשלח למחנות העבודה (קאופרינג) שבסביבות דכאו , גרמניה. הוא הועבר ממחנה למחנה עד שבאפריל 1945 שוחררו ע"י כוחות הצבא האמריקאי. בעת שחרורו שקל יהודה 26 ק"ג.
בנובמבר 1945 עלה יהודה לארץ ישראל ממחנה באיטליה באנייה 'פרינסס קתלין' לעתלית שריד יחיד מכל משפחתו. לאחר מכן הועבר להכשרת הנוער שבגבעת השלושה, וערב פרוץ המאורעות התגייס לפלמ"ח. הוא נלחם בחטיבת הראל של הפלמ"ח בקרבות בירושלים ובערבה  כחובש קרבי. לאחר המלחמה נענה לקריאתו של בן גוריון וירד לעבוד בנגב בסוכנות. הוא הכיר את חיה ילידת פתח תיקווה ויחד עברו לאשקלון בעקבות עבודתו במקורות כטכנאי מים. לאחר 12 שנים חזרה המשפחה לפתח תיקווה שוב כשיהודה עבר לעבוד בצינקל כטכנאי מים, איש מכירות, מדריך בשטח ואהבתו העירית הייתה המצאת פטנטים. 
במשך כל השנים לא שכח את חברין שעלו איתו בודדים כמוהו ונפלו במלחמות ולא זכו להקים בית. בשנת 1998  יזם יהודה את "נצר אחרון", מפעל הנצחה לניצולי השואה, שריד אחרון למשפחותיהם, שנפלו במערכות ישראל. יהודה ביקש ממשרד הביטחון את רשימתם של אותם ניצולים שנפלו ללא קרוב. בזכות יוזמתו של יהודה החל פרויקט מחקר לאיסוף מידע על ניצולי השואה, שריד אחרון למשפחותיהם, שנפלו במערכות ישראל. עשרות בתי ספר בכל רחבי הארץ התנדבו לפרויקט. במחקר התגלו קרובי משפחה לרבים מאלו שנחשבו כנופלים שלא נותר להם קרוב.
יהודה יזם את האנדרטה "משבר לתיקווה" לזכר ניצולי השואה שלחמו במערכות ישראל ונהרגו בלא שהותירו קרוב, ביער המגינים. כמו כן היה שותף להקמת אנדרטת "נצר אחרון" בהר הרצל ולסלילת השביל המחבר בין הר הרצל ויד ושם. בשנת 2000 הדליק יהודה משואה ביד ושם, בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה.
יהודה נפטר ב 6.1.2021 בשנתו ה 94, בביתו. השאיר אחריו את אשתו חיה, ארבע בנות, 4 חתנים, 9 נכדים ו 7 נינים , הם שבט יהודה.

 

אלבום תמונות