דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

צביקל צויקל משה משה רדיו

Tzvikal Tzoikel Moshe Moshe radio
בן יוסף
נולד בצ'כיה
ב-1931
עלה ב-1946
גוייס ב-1947
יחידות: הגדוד השביעי - "באר שבע", פלוגה ב, חטיבת הנגב
בהכשרת נגבה (א'+ב'), השומר-הצעיר

קורות חיים

משה נולד בשנת 1931, בבודפסט, הונגריה. מקום מושב המשפחה היה בצ'כוסלובקיה.
עלה ארצה בשנת 1946, לאחר שהות של שש שנים באנגליה והצטרף לקיבוץ תל-עמל.
בתחילת שנת 1947, במסגרת ארגון ה"הגנה", השתתף בפעולות נגד כנופיות בכפר-סלמה ובביצור שכונת-התקווה. בפעולות נגד כוחות בריטיים-ערביים ב"היוצק", "ספירט" ובשטחים סביב מקווה-ישראל על דרך ירושלים.
בשנת 1947 התגייס לפלמ"ח, בהצהירו שנולד בשנת 1929. היה בהכשרת נגבה. שרת בפלוגה ח'. ירד לנגב עם הכשרתו. השתתף באבטחה ובלחימה על קו המים בנגב, בפעולות ענישה ועוד .
במרץ 1948 השתתף בהתארגנות חטיבת-הנגב, בגבעת-ברנר, קודם היציאה כנגד הפלישה המצרית. הצטרף לחטיבה במסגרת פלוגה ב' של הגדוד השביעי. השתתף פעמיים בקרבות על משטרת עיראק-סואידן, בקרב על אשדוד[איסדוד] ביוני 1948, בקרבות על משלטי חוליקאת-כאוכבה, בקרב על בארות-יצחק ביולי 1948, בקרב על עיראק- אל-מנשיה, בקרב על בית-דרס, בכיבוש באר-שבע באוקטובר 1948 ועוד.
סיים את שירותו בפלמ"ח עם הפירוק .
פעילותו בצה"ל: בשנים 1949-1953 שירת בחיל-האוויר, במסגרת קבע ומילואים. היה אחראי על תחנת-החיזוי המטאורולוגית בכנף 4 בתל-נוף. שרת כמדריך של פרחי-טיס וצוותי-אוויר במטאורולוגיה ובקלימטולוגיה. היה מנחה בקורס לחישובים בליסטיים [ירי מחושב מראש] לקציני חת"מ, במסגרת חיל-האוויר. היה ראש צוות בטיסות ליצירת גשם מלאכותי ועוד. מאוקטובר 1953 ועד 1965 שירת בחת"מ, כאיש מילואים, בתפקיד קצין מרכז חישובים ומפקד סוללת מודדים. השתתף במלחמת קדש באיתור מטרות אויב. בשנים 1965-1987 במסגרת שרות מילואים בחיל-מודיעין, בדרגת רס"ן, שרת בענף 1 - מחקר, איסוף "שטח חוץ". השתתף במלחמת ששת-הימים ובמלחמת יום-הכיפורים, בכל הזירות. כן השתתף במלחמת "שלום הגליל" באזור דיר-אל-קמר וג'בל דנין.
פעילותו האזרחית: למד לימודי גיאודזיה, קרטוגרפיה ופוטוגרמטריה, והינו מודד מוסמך ובעל משרד עצמאי משנת 1970.
משה צביקל מתגורר בהרצליה.

אלבום תמונות