דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)

פולני נעמי

Polani Neomi
בת עדה ויחיאל
נולדה בתל אביב, ישראל
ב-4/8/1927
גוייסה ב-1946
שרתה בפלמ"ח
יחידות: ציזבטרון, פל' ג'
בהכשרת אפיקים/איתנים – הנוער העובד
תפקיד אחרון: לוחמת
שוחררה ב-1949

קורות חיים

נעמי פולני נולדה ב-4 באוגוסט 1927. היא זמרת, שחקנית, מפיקה מוזיקלית, כוריאוגרפית ובמאית ישראלית. מזוהה בעיקר כבמאית הלהקות הצבאיות בראשית דרכן, וכמייסדת ובמאית להקות "התרנגולים" ו"החמציצים". 
פולני נולדה ליחיאל פולני ועדה לבית חיסין בתל אביב. היא נכדתו של ד"ר חיים חיסין, ממייסדי העיר תל אביב. לאחר שסיימה את לימודיה בגימנסיה הרצליה, הצטרפה לפלמ"ח, ובמלחמת השחרור הייתה מכוכבות להקת הפלמ"ח, הצ'יזבטרון. במיוחד זכורה שירת הסולו שלה בשיר "היו זמנים" והדואט שלה עם שייקה אופיר בשיר "היי הג'יפ". 
עם פירוק הצ'יזבטרון לאחר המלחמה, החלה לשחק בתיאטרון הקאמרי (בהצגה "מלכת שבא" 1951). לאחר מכן, למדה מוזיקה אצל הרברט ברין וריקוד אצל הכוריאוגרפית נועה אשכול, והשתתפה ב-1955 ברביעיית המחול של אשכול במופע "ריקוד קאמרי". בשנות החמישים הפכה לבמאית הלהקות הצבאיות, שהיו אז בראשית דרכן. היא עבדה עם להקת פיקוד צפון, עם להקת גייסות השריון ועם להקת הנח"ל. בעבודתה עם הלהקות הצבאיות, ביימה פולני את הזמרים כך שתנועות גופם יבטאו את משמעות מילות השירים בעזרת משחק ופנטומימה. סגנון העמדה זה התקבע בלהקות הצבאיות במשך שנים רבות.
בשנת 1960 ביקשו מפולני כמה ממשוחררי להקות הנח"ל, בהם יהורם גאון, ישראל פוליאקוב, ליאור ייני וחנן גולדבלט להמשיך לעבוד יחד. פולני קיבצה משוחררי להקות צבאיות נוספים איתם עבדה, והקימה את להקת "התרנגולים". היא ביימה את הלהקה באותו סגנון העמדה של להקה צבאית, וגם הרפרטואר היה מורכב בחלקו מפזמוני להקות צה"ל ופזמונים מוכרים נוספים. לצד זאת, חיפשה חומר חדש ומקורי אצל מיטב היוצרים של התקופה (כמו חיים חפר, משה וילנסקי וסשה ארגוב) והייתה מעורבת בבחירת השירים, בהפנייתם למלחינים ובתהליך עיבודם. היא חילקה את תוכניות הלהקה לנושאים שונים (שכונה, צבעים ועוד), ובחרה שירים על פי אותם נושאים. להקת התרנגולים התפרקה ב-1963 לאחר שהעלתה שתי תוכניות.
לאחר פירוק "התרנגולים", הקימה פולני ב-1966 את להקת "החמציצים" שהייתה מורכבת מארבעה מחברי "התרנגולים", אך הלהקה לא זכתה להצלחה רבה והתפרקה לאחר תקופה קצרה.
לאחר מכן שימשה פולני כמעבדת מוזיקלית במספר תוכניות רדיו בקול ישראל, ועסקה בלימוד מוזיקה ובבימוי אירועים שונים באזור מגוריה בעמק הירדן. בשנת 1998 העלתה במסגרת פסטיבל ישראל את המופע "התרנגולים חוזרים", שהיה חידוש לשירי להקת התרנגולים בביצוע זמרים צעירים, בהם בנה יותם ייני וירון אלדמע. בשנת 2006 שיחקה בסרטו של עודד דוידוף, "מישהו לרוץ איתו", שפתח את פסטיבל הקולנוע ירושלים. בשנת 2009 שיחקה בהצגה "איולף הקטן" מאת הנריק איבסן בתיאטרון הבימה. בשנת 2017 הוציאה את הסינגל "קח את ליבי" אותו הלחינה ושרה למילים של חיים חפר. 
פרסי הוקרה:
נעמי פולני זכתה בפרס משה הלוי לאמנות הבמה מטעם עיריית תל אביב בשנת 2001. ב-13 בנובמבר 2007 קיבלה את פרס אקו"ם על מפעל חיים. כמו כן, קיבלה אות הוקרה מאוניברסיטת בר-אילן על תרומתה לזמר העברי. בשנת 2017 נערך ערב הוקרה לכבודה לרגל יום הולדתה ה-90 בפסטיבל עין גב. באפריל 2018 קיבלה אות הוקרה מיוחד מנשיא המדינה ראובן ריבלין, בטקס יום העצמאות ה-70 בבית הנשיא. 
בשנת 2019 בישר שר החינוך נפתלי בנט לנעמי פולני על זכייתה בפרס ישראל לשנת ה'תשע"ט בתחום התיאטרון והמחול: "פועלה התרבותי העשיר העניק לנו עשרות יצירות מחול, תיאטרון ומוזיקה. נעמי, שבמלחמת השחרור היתה מכוכבות להקת הפלמ"ח, היא לוחמת תרבות אמיתית".
חיים פרטיים:
נעמי פולני הייתה נשואה לזמר ולשחקן ליאור ייני, אך הם התגרשו בשנות השבעים של המאה העשרים. לזוג נולדו שני ילדים: השחקן והזמר יותם ייני (1964) שהופיע בהרכב האיחוד של התרנגולים והיה שחקן בתיאטרון חיפה, ואיה (1968) - אחות במקצועה. שניהם חזרו בתשובה בהתבגרותם.
בעשור השני של שנות האלפיים, פולני מתגוררת במושבה כנרת.
המידע באדיבות ויקיפידיה, האנציקלופדיה החופשית.

אלבום תמונות