דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי מגנזי גבריאל ז"ל

Magnezi Gavriel
בן בישיה ואלפונסו
נולד בלוב - טריפולי
ב-י"א חשוון תרפ"ח, 6/11/1927
גוייס ב-1948
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב
יחידות: הגדוד השמיני - "הנגב הדרומי", חטיבת הנגב
תפקיד: לוחם
נפל בקרב
ב-כ"א ניסן תש"ט, 20/4/1949
מקום נפילה: דווימה (אזור בית גוברין)
נקבר ברחובות
בן 22 בנפלו

קורות חיים

גבריאל, בן אלפונסו ובישיה. נולד ביום י"א במרחשון תרפ"ח (6.11.1927) בטריפולי אשר בלוב. חונך על ברכי הרעיון הציוני בבית אביו, יועץ משפטי לפי מקצועו, שהיה מראשוני העסקנים הציונים בעירו.
למד בבית-ספר איטלקי, אלא שכאשר גבר הפאשיזם בארץ זו וכאשר הילדים נצטוו ללמוד בשבת ולהתכחש ליהדותם, עזב את בית-ספרו והחליט לעבוד ולעזור למשפחתו הענפה, כשאביו מוטל על ערש-דוי.
היה חבר בתנועת "הצופים" ופעל בארגון עליה ב'. את ראשית אימוניו הצבאיים קיבל בחטיבת-ההגנה שנוצרה בעירו עקב התקפותיו של ההמון הערבי על יהודי-המקום; בשנת 1945-1946 הצטיין בפעולות הגנה והצלה כגון אלו. בפרוץ מלחמת-הקוממיות החליט לעלות לארץ וכל השידולים להניאו מכך ולחכות עד שתעלה המשפחה כולה לא הועילו. אירגן קבוצה של חברים, כשמונים במספר, ומפחד השלטונות יצאו בשחיה עד שהגיעו לסירת-המפרשים אשר חיכתה להם. בסירה זו יצא עם חבריו לאיטליה ומשם, בעזרת המוסדות, עלו לארץ. שאיפתו היתה להלחם ככל חייל נאמן בישראל בעד שחרור המולדת.
מייד עם עלותו הצטרף לשורות-הפלמ"ח ולא חת מפני כל משימה קשה ונועזת.
נלחם בגבורה ונפל בקרב דווימה, באיזור בית ג'ברין, ביום כ"א בניסן תש"ט (20.4.1949) יחד עם חבריו. הובא למנוחת-עולמים בקבר-אחים בחלקה הצבאית שבבית הקברות ברחובות.

אלבום תמונות