דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי פרידמן הלל ז"ל

Friedman Hillel
בן שרה וזיגמונד
נולד בסלובקיה
ב-י"ב כסלו תר"צ, 14/12/1929
יחידות: הגדוד הרביעי, פלי"ם
נפל בקרב
ב-כ"ג אייר תש"ח, 1/6/1948
מקום נפילה: גבעת הרדאר
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 19 בנפלו

קורות חיים

פרידמן הלל בן זיגמונד ושרה. נולד ב-14.12.1929 בעיר ראדוואו שבסלובקיה. הוא היה נער יקר-נפש, ילד יפה תואר ומלא מרץ.
בהיותו בן 10 פרצה מלחמת העולם השנייה, והלל גדל ודמותו עוצבה בזמן כה טרגי לעולם ובפרט ליהודים.
בהיותו בן 11 התיתם מאביו והוא נשאר עם אמו ועם עוד 5 מאחיו. באפריל 1942 היה עד לשליחת 4 מאחיותיו למחנות השמדה והוא, הילד, התחיל להיות נרדף עד צואר. הלל ברח עם אמו ואחותו להונגריה בחשבם ששם יצליחו להנצל, אולם טרם הספיקו לנוח מעמל הדרך ומכל התלאות שפגשו בבריחה זו, התחילו לשלוח גם בהונגריה את כל היהודים למחנות ההשמדה.
הלל ברח שוב לסלובקיה, אולם הגרמנים תפשו אותו עם שארית משפחתו, העמיסו אותם עם יתר היהודים בקרונות המות על מנת לשלחם לאושביץ. הוא קפץ מהרכבת בצעקה לאמו שהוא הולך ללחום עבור שחרורם ועבור עתיד אולי יותר טוב. בגיל 15 מצא את הדרך לפרטיזנים והצטיין בקרבות בעוז רוחו ובאומץ לבו נגד הגרמנים והפושעים מבין הסלובקים.
עם שחרור סלובקיה על ידי הרוסים העבירו אותו חבריו הפרטיזנים לזנדרמריה הסלובקית ובקשו ממנו להשתלם במקצועות אלו, כי הכירו בו נער כשרוני. אולם הוא החליט לעלות לארץ והצטרף לתנועת השומר הצעיר "להבת חביבה רייק". נער יקר-נפש, שראה בחורבן ביתו בגלות.
עלה לארץ בימי המאבק - באפריל 1947 לקיבוץ עין שמר. עבד בחיפה במקצועו כמדפיס והצטרף ל"הגנה". הוא היה בין הראשונים להתגייס למלחמת השחרור, לחם בעוז ובאומץ רוח בפלמ"ח. נפל בקרב על הראדאר ב-1.6.1948 הועבר למנוחת-עולמים להר-הרצל בירושלים ב-17.11.1949.

אלבום תמונות