דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי לוי יעקב ז"ל

Levi Jacob
בן שושנה ושלמה
נולד בתל אביב
ב-כ"ט ניסן תרצ"ב, 5/5/1932
יחידות: הגדוד הרביעי, פלי"ם
תפקיד: חובש
נפל בקרב במיבצע יבוסי
ב-י"ד ניסן תש"ח, 23/4/1948
מקום נפילה: נבי סמואל
נקבר בקיבוץ קרית ענבים
בן 16 בנפלו

קורות חיים

לוי יעקב בן שלמה ושושנה. נולד ב-5.5.1932 בתל-אביב. למד בבית-ספר עממי ומגיל רך נכנס לחיי עבודה כמכונאי. התנדב לאצ"ל - ללא ידיעת המשפחה בשל גילו הצעיר התבטאה התנדבותו בהדבקת כרוזים של האצ"ל. כשהיה "עוצר" בשכונתו, נהג להתחכם ולומר להוריו שהוא יוצא לשירותים אך למעשה חמק ובדרכים עקלקלות הגיע לסניף האצ"ל. יום אחד תפסו גיסו והפליא בו מכותיו אך בהיותו צעיר ונלהב, לא הפסיק את פעילותו המחתרתית.
בתחילת אפריל 1948 החליט עם עוד שני חברים לפרוש מהאצ"ל. אנשי אצ"ל לא רוו נחת מההחלטה והחליטו ללמדם לקח בסדרת מכות חזקה.
בתקופת המאבק עסק בהתקנת נשק של ה"הגנה" ובהעברתו ממקום למקום. נודע לחבריו כאחראי ומסור לכל תפקיד. ידע לשמור על סוד פעולותיו וגם בביתו לא ידעו על כך דבר. למרות גילו הצעיר - 16 שנה - התגייס מיד לאחר הכרזת או"ם בשלהי שנת 1947 על אף התנגדות קרוביו. "רצוני להילחם כמו כל אותם בחורי ישראל המחרפים את נפשם" - היה משיב להם. התגייס לפלמ"ח, עבר קורס חובשים מזורז ואימוני ירי מזורזים. צורף לגדוד "הפורצים" של הפלמ"ח, אשר פעל באזור ירושלים. בטוח היה בכוחותיו והסכנות גם משכו אותו. לא הזניח כל קרב שהיה בסביבה ודרש לשתפו בו.
יצא עם יחידתו לקרב על נבי-סמואל ובו נפל ביום 23.4.1948.
תחילה כבש הכוח את בית-איכסא, אך משעלה לנבי סמואל התברר שניטל יסוד ההפתעה. הכח הסתער כשכבר האיר היום, נפתחה עליהם אש תופת מהכפר ובעיקר מהמסגד שבראש הכפר. מהאש נפגעו ומתו רוב המפקדים וחיילי הפלוגה ובינהם יעקב.
נקבר בקרית-ענבים ב-25.4.1948

אלבום תמונות