דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי כהן משה חיים ז"ל

Cohen Moshe Haim
בן יפה ויעקב
נולד בזכרון יעקב
ב-כ"ו אייר תרצ"א, 13/5/1931
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא", פלי"ם
תפקיד: חבלן
נפל בקרב במיבצע יורם
ב-ב' סיוון תש"ח, 9/6/1948
מקום נפילה: לטרון
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 17 בנפלו

קורות חיים

כהן משה-חיים בן יעקב ויפה. נולד ב-13.5.1931 בזכרון-יעקב.
לאחר שסיים את בית-הספר העממי למד בבית-ספר מקצועי בחיפה ועבד בחשמלאות. שם הצטרף ל"הנוער העובד" ול"הגנה" ושירת בה משלב גדנ"ע ואילך, ולפי סיפורי חבריו היו אהבת המולדת והנכונות להקרבה תוכן-חייו העיקרי. היה מן המצטיינים במעשיו והליכותיו - סמל נאמן לנוער שלנו, שאהבת ארצם גברה על אהבת הוריהם וקרוביהם. טרם נקרא הנוער לדגל - ומשה כבר היה בשורותיו והעמיד עצמו למרות האומה והמולדת.
באמצע ינואר 1948 הקדים את בני-גילו והתנדב לפלמ"ח. שירת בחטיבת "הראל" בגדוד החמישי. אחרי השתתפותו בקרב הראשון, ליד חולדה, בו נפלו כמה מחבריו, גרם דאגה למפקדו כשלא חזר עם האחרים. כשחיפשו אחריו מצאוהו מפגר והולך בכבדות תחת כובד מכונת-היריה שנשא על כתפו. לשאלת המפקד אם אינו חושש לחייו, השיב שבחורים כמוהו ישנם לאלפים, אך המכונה היא אחת ויחידה.
השתתף בליווי שיירות לירושלים, עבר בירושלים קורס לחבלנים והתנדב לפעולות חבלה נועזות. השתתף בכיבוש הקסטל, בקרבות שייך-ג'ראח וקטמון.
יצא לחזית לטרון ושם נפל ביום ב' בסיון תש"ח (9.6.1948). ביום כ"ה במרחשון תש"י (17.11.1949) הועבר למנוחת-עולמים להר-הרצל בירושלים.

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

דברים לזכרו

כל מי שהכיר את משה ראה בו את התגלמות הטוב, היושר והזוך שבנפש האדם. אהבת המולדת הקדושה ובנין הארץ היו תכלית נפשו, תמצית נשמתו. הוא רצה לשחרר את מקלטו האחרון של עם ישראל מעול זרים ולפתוח בית לפליטים רדופי חרב, לעם אומלל אכול געגועים.
ידע נער כי הקרבן העיר אשר הקרבת לא לחינם היה ודמך הטהור לא לשווא נשפך. צעיר היה הקרבן אך גדולה יעילותו ונשגבה תוצאתו. וחבריך הנאמנים ממשיכים את דרכך, להגשים את המשאלה הגדולה והמופלאה אשר למענה הקדשת את כוחך וחייך: "להיות דור אחרון לשעבוד וראשון לגאולה".
פנינה בן-עמי לנדנר

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח