דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי בלה יוסף ז"ל

בן מרים ושלמה
נולד בדמשק, סוריה
ב- תרצ"א, 1931
עלה ב-1944
גוייס ב-1946
שרת בפלמ"ח
יחידות: חטיבת הנגב
תפקיד: לוחם
נפל בקרב
במלחמת העצמאות
ב-א' תמוז תש"ח, 8/7/1948
מקום נפילה: משלטי חוליקאת - כאוכבה
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 17 בנפלו

קורות חיים

יוסף בן שלמה ומרים. נולד בשנת 1931 בדמשק, בירת סוריה. סיים בית-ספר עממי. בשנת 1944 הצליח לעבור את הגבול ליד חניתה ולהגיע לארץ (הוריו נשארו בדמשק). תחילה שהה זמן-מה אצל אחותו בחיפה. שם הצטרף להסתדרות "הנוער העובד" ועבר להכשרה בנען ובגבעת-השלושה. בהיותו בחיפה השתייך לפלוגת חי"ש. היה ספורטאי מוכשר וחבר הפלוגה הימית של "הפועל". ככל חבריו-להכשרה השתייך לפלמ"ח והתאמן ברמת- הכובש.
היה בחור חסון, שקט מאד ופניו תמיד לעבודה, ואף כונה "איש העבודה" בפי חבריו.
עם פרוץ מלחמת-השחרור עבר לליווי שיירות בנגב, השתתף בכיבוש ברייר. היה בין מגיני יד-מרדכי והשתתף גם בפינוי הילדים משם. כן היה בגבר-עם והשתתף בפיצוץ גשר דיר-סנייט ונשאר בין הנצורים בנגב. בהפוגה הראשונה נסע לתל-אביב ובה השתתף בפעולה ביום "אלטלנה".
לאחר ההפוגה חזר לנגב ונפל בחוליקאת ב-8.7.1948 בהתקפה חזקה של כוחות המצרים שעות מספר לפני ההפוגה השנייה.
הועבר להר-הרצל ב-5.7.1951

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

לזכרו - חיים שבבו

יוסף בלה הי"ד נולד 1930. לא ארבה לכתוב, כי אין טעם בכתיבה. כי מה אפשר לכתוב על צעיר כבן שבע עשרה, איש ההכשרה, אוהב שלום ועובד באמונה. אהבת, יוסף, לעזור לכולם, כה חביב היית וזכורה לי היטב דמותך החסונה, העוסקת בעבודה תמיד, אם זה בגן הירק אשר בנען, או בתקופה יותר מאוחרת, כאשר נקראת להגנת הנגב, עמדת שחוח ועסקת בניקוי מקלע או רובה במחסן הנשק, טיפוס כה שקט, כה רודף שלום, שנאת להתרברב ולהתבלט. כנחל השילוח ההולך לאט כן ניהלת את חייך לאטם זכים וטהורים כמימי פלג אפרים, היו ימיך המעטים עלי אדמות וכחייך כן גם מותך, בשקט בטהר, כנראה לא רצית לדכא את חבריך בהיוודע להם על מותך, לכן בעת פגע בך חץ הגורל, בעמדך בעמדה הקדמית בחוליקאת, נאלמת דום ומקלעך אשר המטיר אש בלי הרף נאלם אף הוא, קפצתי לעמדתך לברר את המעצור במקלעך, כי לא האמנתי... בקשתי את סליחתך כי דרכתי על רגליך בעת הקפיצה... אולם דמך כבר ניגר זמן רב ורוח חיים כבר לא היה באפך.
בחזותי במצעד, ביום הצבא, נזכרתי בלי משים ביוסף, ידעתי כי בזכותו ובזכות חבריו הגבורים נערך המצעד. ידעתי גם ידעתי, אולם לא יכלתי להבין למה לא זכה יוסף לכל זה.

חברך
חיים שבבו