דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי קצב אברהם ז"ל

Katzav Abraham
בן בתיה ועזרא
נולד בסוריה
ב-ח' טבת תרפ"ח, 1/1/1928
תפקיד: לוחם
נפל בקרב במיבצע פלשת
ב-כ"ה אייר תש"ח, 3/6/1948
מקום נפילה: אשדוד
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 20 בנפלו

קורות חיים

קסב אברהם בן עזרא ובתיה. נולד ב-1928 בחלב שבצפון סוריה. למד בבית-ספר עממי ותיכון של "אליאנס" והצטרף לתנועת-נוער ציונית במחתרת-למחצה.
ב-1941 יצא לדרך עם חברים אחדים והצליח לעבור ברגל את גבול הצפון ולהגיע לארץ. בהיותו מפותח יפה בגופו ובשכלו התקבל בשנתו ה-16 לנוטרות ושירת בקרית-מוצקין, בסביבות חיפה ובגליל המערבי. ב-1943 העלה את גילו והתקבל כמתנדב ליחידת-הובלה עברית בצבא הבריטי ואחר-כך צורף עמה לבריגדה העברית.
אחרי שחרורו מהצבא התגייס לפלמ"ח. בראשית מלחמת-השחרור חזר לשירות בגדוד אחד של הפלמ"ח והשתתף בפעולות באזור חיפה ובליווי שיירות לירושלים. עם התחלת הפלישה המצרית הועבר לחזית הדרום. ביומו האחרון, לנוכח קרבות הדמים, כתב צוואה ושלחה לאחיו, אך היא אבדה בדרך.
בבוקר יום 3.6.1948, בעמדו מול התקפה גדולה של הצבא המצרי ליד אשדוד, נפצע מצרור כדורים בבטנו. בגלל נסיגה הכרחית ודחופה לא היתה אפשרות להוציאו משדה-הקרב ולבקשתו השאירו לו חבריו רובה ורימון-יד להגנה עצמית. כשיצאו אנשינו, עם שוך סערת הקרב, לאסוף את החללים והפצועים שהושארו בשדה הקרב לא מצאוהו ביניהם.
מצבה לזכרו הוקמה בבית-הקברות הצבאי שעל הר-הרצל בירושלים.
עד שנת 2004 נחשב כחלל שמקום קבורתו לא נודע. בשנת 2004 אותר קברו בבית הקברות בנחלת יצחק ובטקס צבאי הונחה כרית צה"לית על קברו.

אלבום תמונות