דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

סגן הרכבי מאיר "איריק" ז"ל

Herkevi Meir "Irik"
בן חיה וצדקיהו
נולד בתל אביב, ישראל
ב-י"ז כסלו תרפ"ח, 11/12/1927
גוייס ב-1946
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הרביעי, חטיבת הראל, פל' ח'
תפקיד: מפקד כיתה - מ"כ
נפל בקרב
במלחמת העצמאות
ב-כ"ד אייר תש"ח, 2/6/1948
מקום נפילה: גבעת הרדאר
נקבר בקיבוץ קרית ענבים
בן 21 בנפלו

קורות חיים

הרכבי מאיר ("איריק") בן צדקיהו וחיה, נולד בי"ז בכסלו תרפ"ח, 11.12.1927 בתל-אביב, דור שלישי בארץ. מילדותו נמשך לבו אחר הטבע והכפר. עם סיום חוק לימודיו בבית-הספר העממי החליט ללמוד חקלאות. לאחר שנתיים של לימודים בבית-הספר התיכוני-חקלאי אשר בפרדס-חנה ביקש מהוריו שיעבירוהו לבית-ספר שעיקר הלימודים בו עבודה חקלאית מעשית ופחות לימודים כלליים. הוא עבר לבית-הספר על שם כדורי לרגלי התבור.
בשנת 1946 סיים את חוק לימודיו והתגייס לפלמ"ח. דומה שבפלמ"ח מצא את עולמו והוא ממש פרח שם. עבודתו במשק בחקלאות הייתה עבורו כעין השלמה ללימודיו, והאימונים והמסעות חישלוהו. איריק היה אהוד על חבריו ומפקדיו כאחד. נשלח תחילה לקיבוץ גבעת-השלושה ואחר-כך למעלה-החמישה. בין השאר טיפל שם ביוני-דואר. מתוך חיבה יתירה ליונים הצליח באילופן למטרות קשר, אמצעי קשר רב חשיבות באותם ימים. לאחר מכן, בעיצומם של הקרבות על הדרך לירושלים, הייתה זו אחת מיונותיו שהודות לה ניצלה מחלקה שנותקה באחד המשלטים שב"קסטל" ולאושרו לא היה קץ.
נשלח לקורס מפקדי כיתות ולאחר שסיימו נשלח כמפקד כיתה לסדום. בסיום הקורס קיבל חופשה בת יומיים. ברשימותיה כתבה אימו:".. בחיוכו החביב נפרד ממני. אמא, יהיה טוב, אמר, ונעלם ואני לא ידעתי כי לא אוסיף ראות פניו...".
משם הוחזר לקרית-ענבים לגדוד "הפורצים", חטיבת "הראל". עם גדוד זה השתתף בקרבות בקסטל, נבי-סמואל, הר-ציון וקטמון.
לפי עדות חבריו הצטיין באומץ-לב רב בקרב קטמון בשעה שנפצעו ששה מחבריו ליד המקלע, נשלח להחליף את הששי ובמשך 3 שעות רצופות ירה ללא לאות תחת מטר כדורי האויב. באחד ממכתביו לאמו כתב: "...על החדשים האחרונים אני יכול או לשתוק או לחבר ספר, כן, לחבר ספר! אבל אל בהלה, אמא! אינני מתכוון כלל לכתוב ספר!...". ניחן בחוש הומור ונתחבב על ילדים ומבוגרים.
נפצע ומת ב-2.6.1948 בקרב על תחנת הרדאר. כאשר חבריו קראו "איריק נהרג", הספיק להעמידם על טעותם ואמר: "איריק נפצע". בלא הכרה הובא לניתוח ומת כעבור שעות מעטות.
מאיר הרכבי נקבר בקרית-ענבים.
הוענקה לו דרגת סגן לפי פקודת מטכ"ל.

אלבום תמונות