דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי דיטריך גרהרד פרץ ז"ל

Ditrich Gerhard Peretz
בן פרידה והרברט
נולד בברלין, גרמניה
ב-ט"ו טבת תרפ"ו, 1/1/1926
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הרביעי, חטיבת הראל
תפקיד: חבלן
נפל בקרב במיבצע יבוסי
במלחמת העצמאות
ב-י"ד ניסן תש"ח, 23/4/1948
מקום נפילה: נבי סמואל
נקבר בקיבוץ קרית ענבים
בן 22 בנפלו

קורות חיים

דיטריך פרץ (גרהרד) נולד באחד בינואר 1926, ט' טבת תרפ"ו בברלין בירת גרמניה. בן עשר נתייתם מאביו. כשהיה בן 14 נלקח על-ידי הגרמנים לעבודת-כפיה. ובשנת 1943, בהיותו בן 17, הוגלה לאושוויץ. ניצל מהשמדה והוכנס לעבוד בבית-החולים של המחנה. עם השחרור חזר לברלין ונוכח כי משפחתו איננה. אחד השליחים מארץ-ישראל הפנה אותו לגרעין-ההכשרה "קיבוץ בוכנואלד", וב-1947 עלה באניית-המעפילים "עליה" שפרצה את ההסגר הימי של הבריטים. עם חברי הגרעין הלך לתל-יוסף, התערה שם בחברה והכה שרשים בארץ.
עם פרוץ מלחמת-השחרור התנדב לצבא. ייסורי עברו ובלהותיו, שכבר הספיק לשכוח , נתעוררו בו מחדש ולא ידע מנוח. היה חבלן ונשלח לחזית ירושלים. בליל 23.4.1948 פעל הגדוד הרביעי במטרה לכבוש את בית-איכסא ואת נבי סמואל שהיה מישלט ששלט על ירושלים וסביבתה. הקרב היה עקוב מדם, רבים נפגעו, והיה ברור שעל הלוחמים לסגת. דבר המצב נודע במטה הגדוד בקרית ענבים. נשלחו מספר משוריינים לעזרת הנסוגים. באחד מהם היה גם פרץ דיטריך. כלי הרכב המשוריינים הותקפו באש חזקה של הלגיון הערבי. רבים נהרגו בידי הערבים והאנגלים כאחד.
גופתו של פרץ דיטריך הובאה בין שאר ההרוגים לקרית ענבים. הובא לקבר ישראל בקרית ענבים ב-25.4.1948 ונקבר בקבר האחים
זכרו הועלה בספר "לדמותם", הוצאת תל-יוסף.
בדברי הספד לזכרו נכתב בין היתר:"...כזה היה פרץ. חייו הקשים חיי סבל של נער יהודי נרדף ומושפל, לימדוהו לראות את המציאות בכל אכזריותה, לא לפחד מפניה, אלא לעשות הכל כדי לשנותה, אך לא הספיק.. במלאו את חובתו מצא את מותו...".

אלבום תמונות