דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי רז ברוך ז"ל

Raz Baruch
בן חיה וניסן
נולד בירושלים
ב-י"ט טבת תרפ"ד, 1/1/1923
נפל בקרב במיבצע מכבי א'
ב-ל' ניסן תש"ח, 9/5/1948
מקום נפילה: משלטי שער הגיא
נקבר בקיבוץ קרית ענבים
בן 25 בנפלו

קורות חיים

רז ברוך בן ניסן וחיה. נולד ביום י"ט בטבת תרפ"ד (1923) בירושלים. מ-1943 תושב תל-אביב עם כל בית-אביו. מבית-הספר העממי יצא לעבודה, לעזרת המשפחה, וכבעל גוף חזק והתמדה בעבודה הגיע לשיאים בתפוקה בייצור לבנים לבנין. שירת זמן-מה בנוטרות במחנה צבאי ברחובות.
למחרת שמחת ליל ההצבעה באו"ם על החלוקה התנדב לפלמ"ח. הוקיר את ההקרבה של לוחמי המחתרות שמחוץ ל"הגנה" הרשמית והתפלל לאיחוד כל הכוחות למען המטרה המשותפת. נהנה ממתן כוחו לעזרת הזולת ולהגנת המולדת. אהוב היה על כולם. השתתף בליווי שיירות לירושלים, במבצע "נחשון", בכיבוש קטמון ובעוד קרבות בירושלים.
יצא למבצע "מכבי" ובו נפל בין סריס לבית-מחסיר ביום ל' בניסן תש"ח (9.5.1948). למחרת היום הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בקרית-ענבים. חבריו כינוהו בשם: "בעל לב זהב".

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

לדמותו

זוכרני את ליל ההחלטה על הקמת המדינה, כשהרחובות המו מאנשים וסאנו מהפגנות השמחה שאחדו את ההמונים. באתי הביתה לפנות בוקר ומצאתיו ישן. משנודעה לו הבשורה, מיד התלבש ויצא לרחוב "לראות את המדינה העברית". לא חלפו ימים והוא כבר יצא לאמונים בשורות הפלמ"ח. אחרי אימונים קצרים כמתכונת הימים ההם, בא לערב אחד הביתה, כדבריו:"לומר שלום לאמא" לפני שישלח לאי שם. שום דרישה והפצרה לא עכבה אותו להשאר לאף יום אחד נוסף. הוא נחפז, הוא מוכרח לצאת עם חבריו, חשש שמא לא ישיגם יותר.
בלי דרמטיות, בצורה הפשוטה ביותר, רק לחיצת יד ומילה אחת ויחידה:"להתראות!". והוא הלך, כפי שהלך כל בקר לעבודה על מנת לחזור בערב.
אילו היתה נתנת לו הברירה לבחור את החזית בה ירצה להשתתף, גם אז לא היה מהסס לבחור את המלחמה לפריצת הדרך לירושלים. עברו חדשים וממנו אין ידיעה, אף לא מכתב. ידיעה גונבה לנו שראוהו בירושלים. אכן נפרצה הדרך לירושלים והוא בין הפורצים.
הלך מאתנו בן יקיר, חביב ואהוד על כל הבאים אתו במגע ובמשא. מעולם לא חסך עזרתו מהזקוקים, לעצמו דאג באחרונה. משכמו ומעלה גבוה מכל הסובבים אותו, ובחזהו שכן לב רחב ואוהב ובפי חבריו זכה לכינוי "בעל לב הזהב".
בין הראשונים לגיוס טרם הקראו לכך, כי פשוט היה והבין מלים ודברים כפשוטם. מצפונו הטהור, נדיבותו ואצילות נפשו נגנו בו את מנגינת מלחמת השחרור, מנגינה שנתפש לה, איתה הלך לקרב, נלחם, שחרר, נצח ונפץ.
יהי זכרו ברוך!
יוסף רז (אחיו)