דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

קצין חבלה רובין אליהו אדוארד ז"ל

Rubin Eliyahu Eduard
בן ויקטוריה ושלמה
נולד בבגדד, עיראק
ב-ז' אייר תרפ"ה, 1/5/1925
גוייס ב-1942
שרת בפלמ"ח
יחידות: חטיבת הראל, הגדוד החמישי - "שער הגיא"
תפקיד: חבלן
נפל בקרב במיבצע יבוסי
במלחמת העצמאות
ב-כ"ב ניסן תש"ח, 1/5/1948
מקום נפילה: ירושלים - קטמון
נקבר בקיבוץ קרית ענבים
בן 23 בנפלו

קורות חיים

רובין אליהו (אדוארד) בן שלמה וויקטוריה. נולד ב-1.5.1925 בבגדד, בירת עיראק. השלישי בין שבעה ילדים. כשנולד נקרא אדוארד. במלאות לו 15 שנה נרצח סבו בידי פורעים ערבים ומאז נקרא על שם סבו - אליהו. ב-1927, עלתה המשפחה ארצה והוא בן שנתיים.
בארץ למד בגן- ילדים, בבית-ספר עממי ובגימנסיה "הרצליה", שהספיק ללמוד בה רק עד הכתה השישית ואחר-כך עבר ללמוד במקווה-ישראל. הצטרף לתנועת "הנוער העובד". מסור לתנועה ופעיל בה. אליהו עבד בעבודות בנין כמשגיח ובעבודות אחרות, אולם שאיפתו הייתה לחיות בקיבוץ.
בשנת 1942 התגייס לפלמ"ח. הרבה לטייל בארץ לאורכה ולרוחבה. עבד בהכשרה מגויסת בשדה-נחום ובמשמר-העמק. עבר אימון יסודי ונעשה "חבלן עצמאי". בשנים 1945-1946 יצא לרזרוה. סיים את לימודיו האקסטרניים. למד בבית ספר למסחר חשבונאות. עבד אצל הקבלן בועז מרגולין בתור משגיח בנייה. אחרי כ"ט בנובמבר 1947 נקרא לשירות בבית הקרן הקיימת לישראל שבבית-דגון. הוא שרת בגדוד החמישי של חטיבת הראל. במשך שבועיים היו הלוחמים מכותרים ומנותקים. לאחר שהובאה לשם מחלקה של חי"ש נתמנה האחראי על הבית. משם הועבר עם קבוצת הפלמ"ח לחולדה.
השתתף בפריצת הדרך לירושלים.
נלחם על הקסטל - בקרבות ובזריעת מוקשים. השתתף בכמה קרבות בירושלים, לרבות הקרב על נבי-סמואל. עליז ואופטימי, חסון ורענן. חביב על חבריו, אף שנראה שונה מהם בהתנהגותו, כי שמר על "רשות היחיד" שלו. תמיד מצא ענין בדבריהם של בוני הארץ ומגיניה. עמד על דעתו בתקיפות וחבריו כינוהו משום כך בחיבה "אליהו סוס". לא חשש מפני סכנה.
בקרב על קטמון נשלחו ארבעה חבלנים עצמאיים והוא ביניהם. בשעת קפיצה מעל גדר נפצע מכדור אויב במצחו, ולפני שהספיקו להגיש לו "עזרה ראשונה" נפל ביום 1.5.1948 נקבר בקרית-ענבים.

אלבום תמונות

רשימות לזכרו