דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי בורנשטיין מרדכי-דוד מנפרד ז"ל

Borenstein Mordechai-David Menfred
בן בלומה וליאון
נולד בגרמניה
ב-ב' תמוז תרפ"ה, 24/6/1925
עלה ב-1933
גוייס ב-12/1947
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל
יחידות: הגדוד הרביעי, חטיבת הראל
תפקיד: לוחם
נפל בקרב במיבצע יבוסי
במלחמת העצמאות
ב-י"ד ניסן תש"ח, 23/4/1948
מקום נפילה: נבי סמואל
נקבר בקיבוץ קרית ענבים
בן 23 בנפלו

קורות חיים

בורנשטיין מרדכי-דויד (מנפרד) בן ליאון ובלומה. נולד ב-24.6.1925 בעיר לייפציג שבגרמניה. עלה עם המשפחה לארץ ב-1933 והמשיך את לימודיו בבית-ספר תיכון בתל-אביב. הצטיין בתפיסתו וביחוד בלשונות וידע יפה עברית, גרמנית, אנגלית ואחר-כך גם ערבית. בראשית מלחמת-העולם השניה הלך בעקבות אביו (שהיה חייל במלחמת-העולם הראשונה) והתנדב גם במלחמת-העולם השנייה לצבא הבריטי, נמלט והציל רבים מהשבי הגרמני, הגיע לדרגת סרג'נט-מייג'ור וקיבל ששה אותות-הצטיינות). בגיל 15 התנדב גם הבן לצבא. בהתחשב עם סגולותיו המיוחדות שקצין-הגיוס מצא בו נתקבל על אף גילו הרך. עוכב תחילה לשירות במשרד-הגיוס הראשי בצריפין ובשירות הרפואי, ואחר-כך נתקבל, בהשתדלות המפקד של אביו, לחיל-המהנדסים והצטיין בשירותו בחזית צפון-אפריקה והמזרח התיכון. בשעות הפנאי עזר בקולנוע הצבאי, התמחה במקצוע, הגיע לדרגת "אופרטור סוג א'" והועבר לשירות באנס"א של הנאפ"י (שירות השעשועים לחיילים).
כששוחרר בסוף המלחמה, בדרגת קורפורל וענוד ששה אותות-הצטיינות, נשאר עוד זמן-מה כעובד בשכר באנס"א, לפי הזמנתה, כאופרטור ראשי ומנהל בית-קולנוע צבאי. משחזר הביתה עבד בחברת "יונייטד פילם סרויס" כאופרטור, מכונאי, אינסטלטור, נהג וכו' והצלחותיו בעבודה הבטיחו לו עליה וקיום בכבוד. היה בן מסור להוריו ולמשפחתו וחבר טוב ומוכן לעזור לזולת.
בדצמבר 1947 התייצב להגנת המולדת העברית והתנגד בתוקף לניסיונות להשאירו בשירות בעורף, בהתחשב עם גורמים משפחתיים. מרוב מסירותו לשירות סירב לקבל חופשה אף ליום אחד. השתתף בפעולות-קרב רבות של הפלמ"ח בדרך לירושלים (הקסטל ועוד) ונפל ב-23.4.1948 בהתקפה על נבי-סמואל.
אחרי יומיים הובא לקברות בקרית-ענבים.

אלבום תמונות