דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי בכר יעקב זאקו ז"ל

Bachar Jacob Jako
בן רחל ויהודה
נולד באיסטנבול, תורכיה
ב-ז' אייר תרפ"ה, 1/5/1925
עלה ב-1942
גוייס ב-2/1946
שרת בפלמ"ח
יחידות: קבוץ גשר, הגדוד הראשון, הגדוד השלישי, פל' ד', פל' ט'
בהכשרת חולתה (1946), הנוער העובד/תורכים
תפקיד: לוחם
נפל בפעילות מבצעית באבטחה בשדות גשר
במלחמת העצמאות
ב-כ"ד אדר ב תש"ח, 4/4/1948
מקום נפילה: גשר
נקבר בגשר
בן 22 בנפלו

קורות חיים

יעקב בן יהודה ורחל. נולד ב- 1.5.1925 באיסטנבול שבתורכיה והתחנך שם בבית-ספר עברי ברוח המסורת. כשעלה ארצה ב-1942 למד כשנה בישיבת כפר-הרוא"ה. הצטרף לתנועת "הנוער העובד" והמשיך להתחנך לעבודה ולחיי הארץ בחברת נוער ברמת-הכובש והיה מהערים ומהמפעילים שבחבורה. אחרי גמר ההכשרה התגייס ב-1945 לפלמ"ח ושרת בפלוגת ט' ו ד' בהכשרת חולתה של "התורכים". בשתי שנות שירותו בחולתא ובבית-השיטה מילא את חובתו בעבודה, באימונים, במסעות ובמבצעים שונים ונשא ברצון את כל הקשיים והתלאות שחישלו את אפיו ויכלתו.
בגלל הצורך לעזור להורים שהגיעו לארץ נכנס ב-1947 לעבודה שכירה בקיבוץ גשר, ובחורף תש"ח השתתף גם בשמירה ובהגנה על המקום ועמד לחזור לשירות קרבי בפלמ"ח.
בצאתו עם חברו יוסף אנגל לשמירה על בטחון העובדים בשדה נתקלו במארב של כנופיה בראשות קורפורל ערבי ממשטרת פלשתינה (א"י). בתוך תעלת המים העוברת ליד משטרת גשר המנדטורית, שכב היורה, קורפורל ערבי, במארב ופתח לעברם באש ממרחק של 2-3 מטרים. הירי היה פתאומי וקטלני ויעקב נפגע מייד בראשו ובליבו. לפני שהספיקו חברים לבוא לעזרתם נהרגו שניהם ביום כ"ד באדר ב' תש"ח (4.4.1948). בו ביום הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בגשר.
פינת הנצחה ותמונתו של יעקב נמצאים במוזיאון קיבוץ גשר, שבחצר גשר הישנה.

אלבום תמונות