דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי פוגל עמנואל ז"ל

נולד ב תרפ"ז, 1927
יחידות: הגדוד החמישי - "שער הגיא"
נפל בקרב במיבצע מכבי א'
ב-ג' אייר תש"ח, 12/5/1948
מקום נפילה: משלטי שער הגיא
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 21 בנפלו

קורות חיים

נולד בויז'ניצה-בוקובינה, שברומניה בשנת 1927. בעודו ילד חזה על בשרו את אימת השואה במחנות הריכוז בטרנסניסטריה שבאוקראינה, מקום בו אבדו בני משפחתו.
בתום המלחמה נשלח לבית יתומים בשם "טריאן" ברומניה. מרומניה הגיע לארץ-ישראל במסגרת עליית הנוער, בשלהי תש"ד, ונשלח עם חביריו לעליה ל"משק הפועלות" שבפתח-תקוה. החבורה למדה בבית הספר לשתלנות וגננות בפתח-תקוה. מנהלת בית הספר באותם הימים מתארת אותו כ"ילד זקן ללא אמונה באנשים ובסביבה".
תוך זמן קצר התערה היטב בחברת הילדים, למד את השפה, הרבה לכתוב לעיתון בית הספר ברוח אופטימית להפליא. בחיבוריו אלה, הוא מכנה את מדינתו החדשה בשם "אמא" ולה הוא מספר עד כמה קשה היה לו להסתגל לחיים החדשים והמסודרים במולדת. אולם, לדבריו, עברה עליו תקופה זו בשמחה כי "איננו מנוצל יותר על ידי אחרים והוא לומד ועובד וחי בזכות עצמו בחברה בה בחר".
כשהוחלט על הקמת מדינת ישראל, יצא ה"גרעין" שנקרא "היוגבים" להכשרת הפלמ"ח בקיבוץ גזר. עם סיום ההכשרה, צורפו הבחורים לגדוד החמישי של חטיבת "הראל", עמנואל השתתף בקרבות רבים בהם לחם הגדוד ובליווי שיירות.
באחד הלילות שהו חלק מלוחמי הכשרת גזר במשלט 7 כאשר במשלט 8 נמצאו חברי הכשרת מרחביה שביקשה תגבורת. עמנואל היה בין המתנדבים לתגבורת - באותו לילה נפל בקרב ביום ג' באייר תש"ח (12.5.1948)
עד 2001 נחשב כנעדר. לאחר תחקיר ממושך נקבע שהוא קבור בקבר אחים של חללי משלט 8 בהר הרצל. ב- 12.7.2001 ערך צה"ל טקס גלוי מצבה על קברו.

אלבום תמונות

קטעי עיתונות