דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

רב"ט שולמי יצחק ז"ל

Shulami Isaac
בן הניה ואליעזר
נולד בכפר יהושע
ב-ח' אב תרפ"ט, 14/8/1929
יחידות: פלי"ם, הגדוד הרביעי
תפקיד: מפקד כיתה - מ"כ
נפל בקרב במיבצע יורם
ב-ב' סיוון תש"ח, 9/6/1948
מקום נפילה: לטרון
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 18 בנפלו

קורות חיים

שולמי יצחק בן אליעזר והניה, ממתיישבי המושב כפר-יהושע. נולד ביום ח' במנחם-אב תרפ"ט. בימי מהומות אב תרפ"ט ילדתו אמו ובמהומות תרצ"ו-תרצ"ט נרצחה.
משחר ילדותו התנסה במחלות, אך גם בחולשתו כבש לבבות בחינו ובפיקחותו. בבית-הספר ובכיתות-ההמשך היה תלמיד ממוצע ובחיי הנוער לא בלט בפעלתנות ערה. בענוה ביישנית הסתגר בתוך עצמו. את פורקנו מצא בעבודת המשק ובנגינה במנדולינה ובמפוחית.
המפוחית היתה כמתנגנת מאליה בין שפתיו בכל עת והיא היתה המבשרת את בואו מן השדה. בן 17 השתתף בקורס לסיירים והוסיף להתאמן. בן 18 הרשה לו אביו להתגייס לפלמ"ח. הצטרף לפלי"ם, סיים קורס לימאות במכמורת והמשיך בעבודה ובאימוני-יבשה במעברות. השתתף בהעלאת מעפילי "לנגב" אל החוף. אך הבריטים תפסו את האניה ואת הפלמחאים שבאו לעזרתה ואז טעם יצחק בראשונה התעללות בריטית, מעצר וכלא.
בשעת העלאת מעפילי "שבתי לוזינסקי" שעלו על החוף, התערב ביחד עם חבריו הפלמחאים בין העולים והובל עמהם בכוח לקפריסין. זוהה בקפריסין כארצישראלי והוחזר ארצה. לפני שהחלה מלחמת-השחרור נשלח לקורס מ"כ. מהקורס נשלח לתל-אביב והשתתף בהצלחה בהעלאת מעפילי אנית "הפורצים" על החוף, ועם כל החבורה נשלח להשתתף בפעולה קרבית במשמר-העמק.
מתוך אהדה, שרכש בהתנהגותו, ניתנה לו עם סיום הקורס דרגה וכיתה. בחופש שלאחר סיום הקורס התמסר כולו לעבודה במשק. כשחזר לשירות השיג בהדרכת כיתתו את המכסימום ובקרבות הצטיינו הוא וכיתתו במסירות ובאומץ. השתתף בפריקת הנשק מעל האנגלים בתל-ליטוינסקי ואחר-כך עלה עם גדודו בפלמ"ח לירושלים.
היה מהראשונים בכיבוש בית נשאשיבי בשייך-ג'ראח ושותף לנסיגה ולעלבון בגלל בגידת הבריטים, שהכריחו את אנשינו לעזוב את המקום. השתתף בקרבות נבי-סמואל, קטמון, וביחוד הצטיין ברמת-רחל ובקרבות הקשים על שער-ציון. לאחר שהשתתף בהרבה קרבות מסוכנים ויצא מהם בשלום, נקבעה אמונה בלבו שהוא אינו עלול להיפגע. רוחו לא נפלה גם בשעות הקשות ביותר.
נשא אתו תכנית לכיבוש בנין "ג'נרלי". בתפקיד מ"כ מוכשר ביותר בגדודו נועד לעמוד בראש הפריצה לעיר העתיקה, שהתאחרה והתבטלה בגלל כניעת הנצורים ברובע היהודי. בבית-מחסיר הרג קצין של הלגיון הערבי ואת הטומיגן האנגלי שלקח שלל נשא אתו כל עוד חי.
הועבר לחזית לטרון והשתתף בכיבוש אחד המשלטים ותוך כדי טיהור עמדה זו נהרג ברימון שנזרק אליה על-ידי האויב ביום 9.6.1948 הועבר להר-הרצל בירושלים ב-17.11.1949.

אלבום תמונות

מפרי עטו