דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

רב"ט שחורי צבי ז"ל

Shchori Tzvi
בן נחמה ויהושע
נולד בפולין
ב- תרע"ד, 1914
עלה ב-1939
נפל בקרב
ב-י"א אייר תש"ח, 20/5/1948
מקום נפילה: יד מרדכי
נקבר בקיבוץ יד מרדכי
בן 34 בנפלו

קורות חיים

בן יהושע ונחמה. נולד ב-1914 בעיר שדלץ שבפולין. כבן למשפחה דתית, קיבל את ראשית חינוכו ב"חדר" ואחר כך עבר לבית-ספר, בו הצטיין בלימודים ובציור. בן 13 הצטרף לתנועת "השומר הצעיר" והיה אחד החברים הפעילים בקן המקומי, מדריך נוער, אהוב על חניכיו, עליז ושמח ונערץ על חבריו. ב-1933 יצא להכשרה בקוטנו, חלם, לובלין - עד עלייתו לארץ בשנת 1939.
לא עבר זמן רב אחרי הצטרפו לקיבוץ יד-מרדכי והוא התערה במקום. הסתגל לעבוד בטוריה בפרדס, יצא לבציר לזכרון יעקב. במשך תקופה מסוימת שירת גם כנוטר במקומות שונים בארץ.
פעמיים נשקפה סכנה לחייו - עם מפולת קרקע, בשעת חפירת בור, שבה נהרג חבר, ובתאונת דרכים. היה מראשוני העולים על אדמת חרביה, היא יד-מרדכי. לא ידע גבול במסירותו לעבודה, לקיבוץ ולמפעליו. היה חבר ועדות שונות ועם פרוץ המאורעות נבחר למרכז-חוץ של המפעלים. בזמנים הקשים ההם בתחבורת הנגב נסע יום-יום בדרכים המסוכנות, זרועות המוקשים.
תמיד ראה את הטוב שבדבר. "הכל יהיה לטובתנו, רק בלי יאוש" סח בשיחת רעים. נאמן ומסור לחבריו. לא חבר בלבד היה, אח טוב המוכן תמיד לעזור ולהתמסר ללא סייג, היה נזהר שלא לפגוע בזולת והחברה החזירה לו יחס לבבי.
במערכה הגדולה על יד מרדכי פעל כמפקד עמדה 1 אשר עמדה במשך יומיים בלחץ של גלי התסערויות של האויב וגרמו לו להרוגים ופצועים רבים. ב-20 במאי 1948, הובא פצוע למקלט הרופא.
גם ברגעיו האחרונים היה שרוי כדרכו במצב-רוח טוב. אחרי 5 שעות הוציא את נשמתו. עם שחרור יד-מרדכי מידי המצרים הובא לקבורה ביום 13.12.1948 בבית-הקברות של המשק. הניח אחריו אשה ובן.

אלבום תמונות