דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי פרידר מנחם (מנדל) ז"ל

בן קריינדל ומשה
נולד בהונגריה
ב-כ"ט אייר תר"צ, 27/5/1930
נפל בקרב
ב-ח' תמוז תש"ח, 15/7/1948
מקום נפילה: בארות יצחק
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 18 בנפלו

קורות חיים

נולד ב-27.5.1930 בכפר הונגרי קטן, ניר בלטק, שם למד ב"חדר" ואחר-כך ב"ישיבה", עד אשר פרצה מלחמת העולם השניה ובשנת 1944 הוגלה למחנה ריכוז, בו אבדו הוריו. עם שחרורו הצטרף לכשרת "בני-עקיבא" בעיר קושיצה אשר בסלובקיה, שם גם למד בישיבת הרב עמיאל.
בשנת 1946 עלה ארצה באניה "החייל העברי", שהה זמן-מה בעתלית ולבסוף עבר למקוה-ישראל, בה למד במסגרת "עליית-הנוער". עד מהרה התבלט באופיו: ישר, פועל חרוץ, אוהב לעבוד, תלמיד טוב בכיתה, חביב על כל מוריו וחבריו. היה בו צמאון גדול לתורה ודעת, ללמוד את מה שאיחר בשנות המלחמה והסבל. ואמנם, היתה לו למנדל תפיסה מהירה ושכל ישר, והוא עשה חיל בלימודיו.
עם התארגנות הגרעין "עצמאות" הצטרף אליו והיה מפעילי הגרעין אשר עבר לבארות-יצחק. בשיחה עם חבריו אמר: "עוד רחוק היום. יתכן שלא אני ולא ילדי נראה את הגשמת הרעיון. אבל רצוני לתרום חלקי - כחבר פשוט". לא רצה בחיי גבורה ולא במות גיבורים. הוא חלם על חיים רגילים פשוטים ואפורים, לקום בבוקר לעבודה ובערב לחזור למנוחה, עם ספר, בחברת המשפחה.
ב-15.7.1948 בזמן ההתקפה על בארות-יצחק, ראה מנחם (מנדל) חבר נופל ארצה, פצוע קשה. מיד רץ, להגיש לו עזרה. לא הצליח להגיע לחברו וכדור מצרי שם קץ לחייו הצעירים. נקבר בבארות-יצחק. ב-21.10.1950 הועבר להר-הרצל בירושלים. זכרו הועלה על דפי החוברת "לזכר השלושה", חברי גרעין "עצמאות".

אלבום תמונות