דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

רב"ט ליסגורסקי גדליה ז"ל

Lisgorsky Gdaliah
בן פניה ושמואל
נולד ברומניה
ב-כ"ז שבט תרפ"ט, 7/2/1929
יחידות: הגדוד השלישי, פל' י"א
בהכשרת דגניה א' - "החולשים"
נפל בקרב
ב-כ"ז אדר ב תש"ח, 7/2/1948
מקום נפילה: עין זיתים
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 19 בנפלו

קורות חיים

בן שמואל ופניה. נולד ב-7 בפברואר 1929 בקישיניב שברומניה. עלה לארץ יחד עם הוריו בשנת 1934. למד תחילה בתל-אביב. בבית-הספר "גאולה". כבן 12 נכנס לבית-הספר החקלאי בבן-שמן וסיימו בהצטיינות. בהיותו בבית- הספר הצטרף לגרעין "החושלים" של "הנוער העובד" שהתעתד לצאת להכשרה בדגניה, במסגרת הפלמ"ח.
ב-29 בנובמבר 1947, יום ההחלטה של האומות המאוחדות על הקמת המדינה היהודית, כשכל בני העיר רקדו בחוצות, אמר גדליה לאמו שקראה לו להצטרף לחוגגים: "לא עת ריקודים עתה. צריכים להתכונן ולהתגונן. אני נוסע הגלילה". למחרת היום יצא לדגניה, אך המקום נראה בעיניו "שקט" מדי. הלך לצפת ולעין-זיתים, ושם עשה ימים רצופים בעמדות ובמשלטים בתפקיד של חובש, ללא אוכל מספיק וללא מים. כששמע כי בן-שמן נתונה במצור הגה את הרעיון, שבוגרי הנוער יצאו להגנת המקום.
דבריו לגבי חובש היו, שצריך לתת לחברים הלוחמים את התחושה, שיש להם על מי לסמוך במקרה ויפגעו.
ביום כ"ז באדר ב' תש"ח (7 באפריל 1948), בפעולה לשחרור עין-זיתים, בכיבוש משלט חשוב הסמוך למקום, נפל. בהתקפה על המשלט, שמש כלוחם מן המנין. בהסתערות קצרה תוך כדי ירי מן המותן וזריקת רימונים, הפתיעו את הערבים וגרשו אותם מן המשלט. לקראת סיום ההסתערות, כשהיו כבר על ראש המשלט, נפצע גדליה בצווארו. נפל ומת במקום.
הועבר לנחלת-יצחק ב-21.9.1949. זכרו הועלה בספר-הזכרון "ארזים שגודעו". במכתבו האחרון כתב לאביו בין השאר: "אל דאגה, אל יאוש, אין מלחמה בלי תבוסות, אבל הנצחון הוא שלנו".

אלבום תמונות