דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

סמל ליכט אברהם (פרדו) ז"ל

Licht Abraham Fredo
בן חיה ושרגא-אליעזר
נולד בצ'כוסלובקיה
ב-ו' תמוז תרפ"ו, 18/6/1926
יחידות: הגדוד השלישי
תפקיד: מפקד מחלקה - מ"מ
נפל בקרב במיבצע יפתח
ב-א' אייר תש"ח, 10/5/1948
מקום נפילה: צפת
נקבר בצפת
בן 21 בנפלו

קורות חיים

בן שרגא-אליעזר וחיה . נולד ב-18.6.1926 בברין, צ'כיה, להורים אמידים. בית הוריו היה בית ועד ואכסניה לכל יהודי ציוני. בשנת 1939, אחרי כיבוש צ'כוסלובקיה על-ידי הגרמנים, נשלח לארץ ביחד עם אחיו, שהיה סטודנט באוניברסיטה בירושלים.
למד בבית-הספר החקלאי בפרדס-חנה. אך עם גיוס הנוער הלומד, הפסיק את לימודיו והתגייס ב-1943 לפלוגה אחת בפלמ"ח. השתתף והיה מדריך באימונים. חביב על החברה והרוח החיה בה. (בכיסו היתה תמיד דרכון נאצי.) ונוהג היה להראותו ולומר בצחוק, כי היא התעודה היחידה המוכיחה כי הוא בחיים (הוריו נספו בשנות השואה).
הצטיין בראיה ברורה ובלתי-משוחדת, בהגיון ובכוח שכנוע רב. ב-1945 עלה עם ארגון "בני-פלד" להתישבות ברמות-נפתלי. בראשית המאורעות נקרא לפלוגת "בני-פלד" (שינתה את שמה ל"ארגון ריקנאטי", מיסוד-המעלה), ונתמנה מפקד אזור צפת. נעשה פופולרי מאד בין יהודי העיר וזכה לחיבה כללית.
בחורף 1948 עבר קורס מ"מ וחזר לתפקידו בצפת. כבר בהתקפה הראשונה על צפת הראה אומץ וגבורה יוצאת מן הכלל. ברגליו הנקועות הסתער על ה"מצודה". צולע ברח מהמיטה והשתתף בפעולות.
האמין בהצלחת הפעולה האחרונה לכיבוש בית "שלווה". בכיבוש בית "שלווה" נכנס בגבורה הראשון ועבר מחדר לחדר ושם נפגע. בנפלו מכדור מרצחים פקד בפעם האחרונה "אל תסתכלו עלי, קדימה!". נפל ביום שחרור העיר ביום א' באדר תש"ח (10.5.1948).
נקבר בצפת.
מותו הכאיב את לב כל יודעיו אך לא הפתיע אותם, כי ההתנדבות היתה לו לטבע גם במחיר חייו.

אלבום תמונות