דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי גרובר חנן ז"ל

Gruver Hanan
בן שרה ומשה
נולד בפולין
ב-ה' שבט תר"צ, 3/2/1930
עלה ב-יולי 1946
יחידות: הגדוד השישי - "ירושלים", חטיבת הראל, פלוגה א
בהכשרת עשת
נפל בקרב
במלחמת העצמאות
ב-י' תמוז תש"ח, 17/7/1948
מקום נפילה: משלט יאלו
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 20 בנפלו

קורות חיים

חנן בן משה ושרה. נולד ב- 3 בפברואר 1930, ה' שבט תר"צ, בקפיצ'ניק, שבגבול פולין, להורים עובדי אדמה בעלי משק חקלאי. בגיל צעיר מאד החל גם הוא לעבוד. כשפרצה מלחמת העולם השנייה נרצחו הוריו על-ידי הנאצים. חנן ואחותו הצליחו לברוח וישבו בין פולנים אשר אצלם עבדו וכך ניצלו. אחרי המלחמה נרצחה גם אחותו כאשר פורעים פולנים גזלו את רכושם, וכך נשאר חנן כשריד אחרון של המשפחה. אחרי המלחמה הצטרף לקיבוץ הכשרה בגרמניה ומשם העפיל לארץ ב- 9 ביולי 1946.
לאחר ששוחרר ממחנה עתלית, בו נכלא על-ידי הבריטים, הגיע לשדה-נחום והתחנך שם ב"חברת-הנוער" במשך שנה וחצי, עד פרוץ מלחמת-השחרור. היה ידוע בחברתו כבעל מזג טוב ושואף להעלות את הרמה החברתית. בצבא שירת כמקלען, במסגרת הפלמ"ח, ולחם בקרבות ירושלים, לטרון והסביבה.
לפעולתו האחרונה, ביום 17 ביולי 1948, בין יאלו ולטרון, יצא כשתפקיד פלוגתו היה לכבוש משלט של הלגיון מעל הכפר הערבי יאלו. חנן היה במחלקה הפורצת. עם מקלעו וירה בו עד שחל בו מעצור. בהרימו את ראשו כדי לתקן את המקלע נפצע מכדור אויב ונפל בקראו: "שלום חברה, אני מת צעיר כל כך...".
בדברי הספד לזכרו נכתב בין היתר:"יצאת לגאול את המולדת והקרבת את עצמך על מזבח העם. לא זכית לחוג ולראות את עצמאותנו, אבל בזכותך ארצנו משוחררת, בזכותך הורחב הפרוזדור, בזכותך הפכו חלוצי העם את חומת המצור והמוות לשרשרת ישובים עובדים - חומת חיים לירושלים. וזהו גמולך".
ב- 28.2.1950 הועבר להר-הרצל בירושלים.

אלבום תמונות