דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי זיגרמן נחום ג'קסון ז"ל

בן רבקה וצבי
נולד בתל אביב
ב-כ"ב אב תרפ"ח, 3/8/1928
יחידות: הגדוד השני
נפל בעת מילוי תפקידו
ב-י' אייר תש"ח, 19/5/1948
מקום נפילה: תחנת מקורות ליד ניר עם
נקבר בניר עם
בן 19 בנפלו

קורות חיים

בן צבי ורבקה. נולד ב-3 באוגוסט 1928 בתל-אביב. מנערותו היה חבר "המכבי הצעיר", בו עסק במרץ בספורט החתירה והשחיה. אחר-כך היה גם חבר ב"הגנה". סיים חוק לימודיו בגימנסיה "הרצליה". שאף להתקבל לטכניון בחיפה לשם השתלמות כמהנדס-מכונאי ולא זכה לכך.
בסוף שנת 1946 התגייס לפלמ"ח במסגרת הכשרת "המכבי הצעיר" בגבעת-חיים. עם תום שנת-השירות הראשונה פרצה מלחמת-השחרור וכבר בספטמבר 1947 נשלח לנגב בין ראשוני הנוטרים המתנדבים ומעט החולשים על מרחבי הנגב בידים ריקות. תפקידיו היו מרובים: היה בין מובטיחי צינור המים מפני מחבלים, עבד בפינוי מוקשים ומחסומים, אגב מילוי תפקידו בין מלווי השיירות מן הנגב לצפון הארץ, והשתתף בקרבות הנגב בגדוד השני של הפלמ"ח (שצורף אחרי-כן לחטיבת "יפתח"). עד נפלו היה בין העומדים במערכה כבדה נגד המצרים בכפר-דרום. שם גם קיבל את הבשורה על הכרזת המדינה והספיק לברך עליה במכתבו האחרון להוריו, שכתבו יום לפני נפילתו: "בעזרת השם ובעזרת העם אנו חיים עתה במדינה עברית... אני בטוח בנצחוננו".
נפל בניר-עם בתחנת "מקורות" ב-19 במאי 1948, בשעת הפגזה קטלנית וממושכת על ניר-עם וסביבתה. נקבר בניר-עם. ב-4.12.1950 הועבר לנחלת-יצחק. "המכבי הצעיר" הקים לזכרו יד ב"מפעל שחיה על שם נחום".

אלבום תמונות