דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי המר גדעון "גידי" ז"ל

בן הניה ורפאל
נולד ברומניה
ב-ו' כסלו תרפ"ח, 30/11/1927
עלה ב-1945
גוייס ב-12/1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הראשון, חטיבת יפתח
בהכשרת אבוקה – התנועה המאוחדת
תפקיד: לוחם
נפל בקרב
במלחמת העצמאות
ב-ד' ניסן תש"ח, 13/4/1948
מקום נפילה: משמר העמק
נקבר בעפולה
בן 20 בנפלו

קורות חיים

גדעון בן רפאל והניה. נולד ביום 30 בנובמבר 1927 בעיר גורהומורה בבוקבינה, רומניה. בן יחיד להוריו. בימי הזעם הוגלתה כל המשפחה לטרנסדניסטריה, שם גוועה אמו ברעב. האב והבן נשארו בחיים. עלה עם העלייה הראשונה של יתומי טרנסדניסטריה ב- 1945.
בארץ למד ב"עליית הנוער" וגמר את בית הספר החקלאי בעיינות. משם הלך להכשרה בחניתה והצטרף לפלוגת הפלמ"ח. היה גאה לשרת במסגרת צבאית עברית ומילא תפקידים ביטחוניים חשובים ומסוכנים. וככל שרבו ההתנקשויות והסכנה לחיים הלכה וגברה, כן נטל עליו גידי משימות מסוכנות יותר ויותר, כי גידי לא ידע פחד מהו.
היה רועה צאן. שקט מטבעו ושקדן. חובב טבע. דבר היותו רועה גרם לו קורת רוח. רק במרחב השדה נתגלה אופיו לאמיתו. בחדרו היה מרבה לקרוא ולכתוב. שאף להעלות את אביו לארץ: "שאבי, לפחות, יראה חיים". עם החלטת האו"ם בנובמבר 1947 על הקמת מדינה עברית בחלקה של א"י, כאשר בעקבות החלטה זו הגבירו הכנופיות הערביות את מעשי הרצח שלהן, התמסר גידי כולו לפעילות ביטחונית רצופה ומסוכנת.
ענייני הביטחון וההגנה על הישוב היהודי הפכו לתמצית חייו, והיה מוכן בכל עת ובכל שעה להקריב את עצמו למען הגשמת רעיון המדינה העברית. אותו יתום מטרנסדניסטריה, אותו תלמיד חרוץ ועובד משק מסור מ"עיינות" ואותו רועה חייכן מ"חניתה", הפך לאיש מגן ולוחם עשוי ללא חת.
השתתף בקרב משמר העמק. לאחר שהכפר רוביה-אל-פוקה שליד משמר העמק נכבש בהסתערות נשלח גדעון לתצפית קדמית, ונורה בידי צלף ערבי בשני כדורים בראשו. הובא לבית החולים בעפולה, נותח ומת בד' בניסן תש"ח, 13.4.1948. נתן המר נקבר בעפולה בו' בניסן תש"ח, 15.4.1948.

אלבום תמונות