דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי גלר אברהם אורל ז"ל

Geller Abraham Orel
בן טוני וסמי
נולד ברומניה - יאסי
ב-כ"ו אלול תרפ"ט, 1/10/1929
עלה ב-יולי 1946
גוייס ב-4/1948
שרת בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידות: הגדוד הראשון, חטיבת יפתח, פלוגה א
בהכשרת מסילות
תפקיד: לוחם
נפל בקרב במיבצע יפתח
במלחמת העצמאות
ב-ו' אייר תש"ח, 15/5/1948
מקום נפילה: מלכיה
נקבר בקיבוץ מעוז חיים
בן 18 בנפלו

קורות חיים

אברהם בן סמי וטוני. נולד ביום 1 באוקטובר 1929 בעיר יאסי אשר ברומניה. למד בבית-ספר עממי ובהיותו בן שמונה נהרג אביו בפרעות שהתחוללו שם . האם עבדה ופירנסה את השניים, והוא סיים תשע כיתות של גימנסיה. בינתיים פקד האסון את יהודי אירופה, והנער שעוד זכר את דם אביו השפוך לא יכול היה להישאר בגולה, אף אם במקרה פסח מלאך-החבלה על הקיבוץ היהודי של עיר-מגוריו. הוא אמר לאמו, כי כל עתידו בארץ והיא נתנה לו לעלות. בחודש יולי 1946 עלה יחד עם קבוצת בני נוער על הספינה "הגנה" ובחופי יוגוסלביה. מובילי הספינה היו שליחי פלמ"ח. הבריטים גילו את האנייה ואברהם הובל לעתלית לאחר זמן מה שוחרר. יחד עם קבוצה של חברי "השומר הצעיר", נשלח במסגרת עליית הנוער לקיבוץ מסילות, בעמק בית שאן. עבד בחקלאות והתמחה בחשמלאות ובטכנאות רדיו.
הוא היה מקובל מאוד בחברה. יחד עם כל חברת הנוער, חיכה אברהם ליום שבו יסתיימו שנתיים במסגרת עליית הנוער ויתגייס לפלמ"ח. זה קרה מוקדם מן המתוכנן, יחד עם הצהרת האומות המאוחדות בכ"ט בנובמבר 1947 על הזכות להקים מדינה יהודית בארץ ישראל. קבוצתו הפכה להכשרה מגוייסת, הכשרת מסילות, בפלוגה א' של הגדוד הראשון, גדוד העמק.
בינתים עלתה אמו לארץ והוא לא נענה לבקשותיה כי ילך לשירות קל יותר בגלל היותו בן יחיד. הוא לא הסכים ליהנות מזכויותיו, בטענו שרבים מדי הם הבנים היחידים לאמותיהם ועליו ללחום לשחרור המולדת. בהיפרדו מעליה, עם צאתו לגליל העליון, היו דאגתו וחרדתו נתונות לה. ולא אחת הביע במכתביו את תקותו לעמוד לצדה בבדידותה ובחייה הקשים. מראש-פינה, בה נמצא, שלח לה מכתבים מרגיעים, אף הודיע לה על שלומו דרך "קול הגליל".
למחרת ההכרזה של דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל העצמאית, התחולל הקרב הקשה באיזור הטרשים של מלכיה. זה היה הקרב הראשון שבו השתתף אברהם גלר. זה היה עבורו גם הקרב האחרון. ביום ו' באייר תש"ח, ה-15 במאי 1948, נפל אברהם במלכיה, אחד מ-25 חללי הגדוד.
אברהם הוכרז חלל על פי עדויות, הגם שגופתו לא נמצאה מעולם. שמו חקוק יחד עם שאר חללי הגדוד הראשון באנדרטה לזכרם במלכיה ומצבה לזכרו הועמדה בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים, בחלקת החללים אשר מקום קבורתם לא נודע.

ביום שלישי ט"ז במר חשוון תש"ע, שלישי בנובמבר 2009, נערך טקס גילוי המצבה של הנעדרים בבית-העלמין במעוז חיים. הם צורפו לשמות של קבר-האחים של לוחמי הגדוד הראשון מקרב מלכיה.

אלבום תמונות