דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי בן אמיתי וירניק יוסף ז"ל

Ben Amitai Virnik Joseph
בן בריינדל וברוך
נולד בפולין
ב-י"ח חשוון תרפ"ז, 26/10/1926
עלה ב-1936
גוייס ב-7/1944
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השני, פל' ה'
בהכשרת "אחים", עין גב/גבעת השלושה. הנוער העובד, 1945-1946
תפקיד: לוחם
נפל בעת מילוי תפקידו בהתקפה על שיירה למנרה
במלחמת העצמאות
ב-כ"ו שבט תש"ח, 6/2/1948
מקום נפילה: מנרה
נקבר במנרה
בן 22 בנפלו

קורות חיים

יוסף בן ברוך ובריינדל. נולד ב-26.10.1926 בסוסנוביץ אשר בפולין. בן למשפחה שומרת-דת. בשחר ילדותו מת עליו אביו בלי שזכה להכירו. ב-1936 עלה עם אמו ארצה ונמסר למוסד דיסקין בירושלים. לאחר ששהה שש שנים באותו מוסד נתיתם גם מאמו וגמר אומר לעזבו (1942). הצטרף להסתדרות "הנוער העובד". בשנת 1944 עבר לעבוד בנהלל והעבודה החקלאית שבתה את לבו. מקץ שנתים הצטרף לקבוצת הכשרה מגויסת בעין-גב ועם קבוצה זו יצא אחר-כך לשתי שנות שירות בפלמ"ח. הוא שרת בפלוגה ה' בגדוד השני של הפלמ"ח. ידוע-חולי היה יוסי וחלש בגופו והרופא ציוה לשחררו מן השירות, אך עקשנותו וכוח רצונו העז עמדו לו, והוא חזר לחטיבה אל חבריו. עם תום תקופת השירות עברה הקבוצה להתישבות במנרה. חצי שנה בלבד הספיק יוסי לחיות במקום מושבו הקבוע. נער עליז ושמח היה, היטיב לצאת במחולות ועל אף חולשתו הגופנית מיאן לפגר אחרי חבריו בכל עבודה או תפקיד.
בגלל בריאותו הרופפת לא שותף יוסי בשמירה. הוא התמרמר על קיפוחו. בפלמ"ח ניסו למנוע ממנו את האימונים, אך רצונו הכריע. "...ועתה כאשר אני יודע כבר לאחוז ברובה לא יתנוני להיות בין המגינים... ?" - הוא לא נתן מנוח. בגאווה סיפר כי הרופא התיר לו לצאת לשמור. בשמחה נשא את הרובה על כתפו ויצא למלא את תפקידו.
ביום 6 בפברואר 1948, כשהיה בדרכו חזרה למנרה, לאחר שנותח בבית-החולים בטבריה, נקפד פתיל חייו כשהותקפה השיירה מן המארב. קברו הוא הראשון במנרה.
קבוצתו הוציאה חוברת לזכרו ולזכר יהודה דנגורי, במלאת שנה למותם.

אלבום תמונות