דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי גולדברג יעקב ז'ק ז"ל

Goldberg Jacob Zaak
בן מתילדה ושלמה
נולד בצ'כוסלובקיה - ברטיסלבה
ב-כ' סיוון תרפ"ה, 12/6/1925
עלה ב-1937
גוייס ב-1946
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל
יחידות: חטיבת הראל, יחידת תובלה
תפקיד: נהג
נפל בקרב
במלחמת העצמאות
ב-י' אדר ב תש"ח, 21/3/1948
מקום נפילה: סמוך לסאריס
נקבר בקבוצת חפציבה
בן 22 בנפלו

קורות חיים

יעקב בן שלמה ומתילדה. יחיד להוריו. נולד ב- 12.6.1925 בברטיסלבה שבצ'כוסלובקיה והתחנך בבית- הספר העממי של הקהילה החרדית . ב- 1937 עלו הוריו לארץ ויעקב גדל ונתחנך בקיבוץ חפציבה והיה חבר בו. עבד בענפים שונים: בנגרות, באריזת פרי-הדר, בטרקטור, בפלחה, ובסוף בחר בנהגות והצטיין בה בכל סוגי העבודה.
התאמן בפלמ"ח, ובהחישו עזרה במכוניתו לעין חרוד הנצורה ביום "השבת השחורה" (26.6.1946) נפצע ביריות החיילים הבריטים ונלקח פצוע למחנה עתלית ומשם למחנה המעצר ברפיח. שם השתחרר בין האחרונים משום שחשדו בו כי הוא פעיל מרכזי ב"הגנה".
מראשית מלחמת השחרור שירת בהובלה בקו בית שאן-חרוד ובהובלת מזון לירושלים בכביש המופקר להשתוללות הכנופיות. חרדת הוריו הזקנים לחייו העיקה עליו והשתוקק לעבור לשירות עם לוחמי הפלמ"ח, להיפטר ממועקת הבדידות בתא הנהג תוך אימת תמיד מסכנת פגיעות ומוקשים. אך למראה שמחת אנשי ירושלים בהגיע כל שיירת מזון השלים עם שירותו. "אך בהגיעי לירושלים עם מכונית מלאת הספקה ואני רואה את ערכה לירושלים- אני יודע שאסע שוב, מה ערך לחיי הפרט לעומת אחריותינו כלפי הישוב הירושלמי".
בהתקפת הערבים על השיירה ליד סאריס התלקחה מכוניתו, והוא וחברו ישעיהו גרודנר מתל יוסף נשרפו בתא הנהג המשוריין ביום 21.3.1948. נקבר בחפציבה.
בדברי הספד של חברו, נכתב בין היתר: "..כמעט שוכחים, שרק לפני שנה היתה כל נסיעה בדרך זו כיציאה לקו הראשון בחזית. תחילה במכונית פתוחה, עם אקדח ורימונים בפינה חבויה, ואחרי כן בתא המשורין, ומי יודע מה היה גורל ירושלים וגורלנו בכלל, לולא הנהגים המעטים ומלוויהם, שקיימו בגופם את הגשר החי של אספקה לירושלים הנצורה".
דפים לזכרו - בחוברת "לזכר הארבעה" של קיבוץ חפציבה.

אלבום תמונות