דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי בילר אילן ז"ל

Bilar Ilan
בן נחמה ופתחיה
נולד בתל אביב, ישראל
ב-י"ד אייר תר"צ, 12/5/1930
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השלישי, חטיבת יפתח, פל' ג'
בהכשרת ברוקלין
תפקיד: מקלען
נפל בקרב בקרבות עשרת הימים
במלחמת העצמאות
ב-ט' תמוז תש"ח, 16/7/1948
מקום נפילה: אל בורג'
נקבר בגבעתיים - נחלת יצחק
בן 18 בנפלו

קורות חיים

אילן בן פתחיה ונחמה. נולד ב-12.5.1930 בתל-אביב. למד בבית-ספר עממי, ועד המחלקה הששית -בבית הספר הריאלי "מונטיפיורי". נודע כאחד מטובי הספורטאים באגודת "ברית מכבים-עתיד", מטובי השחיינים בארץ, אלוף שחיית-גב לנוער, מטובי המשחקים בכדור-מים ממייצגי ארצנו בתחרויות בינלאומיות לשחיה, שבאחת מהן זכה בגביע . למחרת ההחלטה בלייק-סאכסס והתחלת פעולות המלחמה בארץ התיצב לשירות והתקבל לאחד מגדודי הפלמ"ח בחטיבת "יפתח". כבחור חביב על חבריו סחף גם אותם עמו להתגייס לשירות מלא בגדודו. היה תמיד מן הראשונים למילוי פקודות הממונים עליו, בלי להרהר אחריהם.
אחרי אימונים קצרים יצא לפעולות-סיור, גישוש, כפורץ וחבלן. שירת בליווי שיירות בין טבריה לגליל הצפוני , בקרבות הגליל, בטיהור כפרים ערביים , בכיבוש עין-זיתון והיה אחד משני החיילים העברים הראשונים, שחדרו לחלק הערבי של צפת בקרבות לשחרור העיר. בקרב נבי-יושע נפגע כובע-הפלדה שעל ראשו בכדור ומעצמת המכה נשרט גם ראשו. הועבר עם גדודו לחזית המרכז, למבצע "דני", והשתתף בכיבוש לוד ורמלה והכפרים שבסביבה.
על סף הפוגה ב' לחם עם פלוגתו בכפר אל-בורג' , בדרך לטרון-רמאללה והשתתף במאמץ לנתק את לטרון לשם כיבושה. והנה באה התקפת-נגד של הערבים בכוחות מרובים פי חמישה ועם משורינים רבים. בהיותו מקלען שני, הסתתר מאחורי משוכת-צבר ובראותו את תנועת האויב המאיימת באיגוף, המטיר אש רצופה על המשורינים. כשהזהירוהו חבריו מפני הסכנה שבפעולתו, העשויה לגלות את מקומם ולמשוך אליהם את אש האויב בעוד שאין להם מחסה מפניה, אמר: "אין דבר, העיקר שהמשורינים ייעצרו". מטרה זו הושגה, אבל הוא נפגע בחוט שדרתו מאש האויב והתאפק מזעקת כאב כשטילטלוהו למקום האיסוף, לבל ירפה את רוח חבריו. רק פעם אחת שאל מדוע אין מעבירים אותו משם, וכשהוסבר לו שהאמבולנס לא יכול עוד להגיע בגלל אש האויב לא הוסיף עוד לדבר על כך, הבליג על יסוריו והתלוצץ, כי לאחר שנפגע יזכה סוף-סוף לקבל חופשה .
מת משטף-דם פנימי ב-16.7.1948 הובא למנוחת-עולמים בנחלת -יצחק ב-18.7.1948.

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

לזכרו

כה קשות ואכזריות ובלתי מציאותיות הן שתי האותיות הנוספות ליד שמו של אילן. היתכן כי איננה, אותה דמות התפארת, דמות הכספית התוססת ומליאת החיים, הרי אילן רק בן י"ח היה בנופלו. צעיר היה, בדמי ימיו נגדע האילן. בגבורה לחם ובגבורה נפל. נגדע אחד מבין אילנות התפארת של הנוער העברי, כה צעיר היה, פעיל חי ותוסס בחיי הנוער ובחיי הפלמ"ח, היה חבר באסיפת 'ברית מכבים עתיד' ובמחלקת השחיה שלה. אלוף הנוער בשחית גב ייצג את ארצנו בהצלחה בתחרויות בינלאומיות וכמו כן שחק בהצלחה רבה בכדור מים וכולנו ראינו בו, כביתר השטחים, את אחד המוכשרים שביננו.
עם הכרזת 29 בנובמבר והכרזת צו הגיוס ידע את אשר לפניו, וקרא לנו חבריו להתגייס לשרות העם לשירות מלא ולמרות גילנו הצעיר הצטרפנו לפלמ"ח.