דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

רב"ט אהלי יוסף ספי ז"ל

Ahali Joseph Sefi
בן הדסה ויצחק
נולד בגדרה, ישראל
ב-ט' תמוז תרפ"ח, 27/6/1928
גוייס ב-8/1945
שרת בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידות: הגדוד השלישי, חטיבת יפתח, פל' ט'
בהכשרת כפר גלעדי, התנועה המאוחדת, הכשרת גבת, נוער ארץ-ישראלי, 1945
תפקיד: מפקד כיתה - מ"כ
נפל בקרב במיבצע יפתח
במלחמת העצמאות
ב-י"א ניסן תש"ח, 20/4/1948
מקום נפילה: נבי יושע
נקבר בנבי יושע-קבר אחים
בן 20 בנפלו

קורות חיים

יוסף בן יצחק והדסה. נולד בט' בתמוז תרפ"ח, 27 ביוני 1928 במושבה גדרה. בשנותיו הראשונות התגורר בראשון-לציון ובגדרה, בבית סבו איש ביל"ו. בעודו ילד רך התיתם מאביו, שהיה מורה ושליח הקרן-הקיימת-לישראל. בבית הספר היתה השפעתו רבה על בני כיתתו, הכל חשבוהו ל'גיבור', אף שלא היה כזה. מחנכו הסביר, כי כל זה בא לו בשל תכונותיו: עמידה לימין החלש ורגש החברות המיוחד שלו.
ספי חונך בבית-החינוך לילדי העובדים, בתנועת "המחנות העולים" ובקיבוץ גבעת-השלושה אשר קירבוהו לרעיון חיי הקיבוץ. מבית-הספר החלקאי על שם כדורי. עבר לחיי הכשרה מגויסת בקבוצת גבע ומשם להכשרה בקיבוץ כפר גלעדי. אחרי יום עבודה מפרך, הרבה לקרוא בערבים ושקד על לימודיו המקצועיים. ספי אהב את הטבע והיה קשור אל השדה והמרחב, אהב לטייל, לטפס על הרים, ולהנות מיפי-נוף. היה פעיל בחיי החברה בהכשרה וחבר ועדת התרבות.
ספי הקדיש את רוב עתותיו לאימונים, זאת לאחר שהוטל עליו תפקיד של מפקד כיתה בפלמ"ח ומדריך בנקודות הצפון. במכתב ששלח מקורס למפקדי כיתות לחבריו בהכשרה כתב ספי: "מתיחות איומה היתה מרחפת על פני כל - אנו הושלכנו לתוך הים הגועש, אבל זקופי-קומה ונכונים לכל, להשיב שוק על ירך. אין לכפר על הדם אלא בדם, זוהי הדרך היחידה שהועמדנו בה. זו השפה הברורה ביותר לשכנינו וננסה להבהירה במיטב יכלתנו".
קבוצת ההכשרה שלו התמזגה עם קבוצת "החלוץ" מדרום-אפריקה, בעלותם להתישבות קבע למעיין ברוך. משם יצא לתפקידו, כמ"כ כיתת החבלנים לקרב הקשה על נבי יושע, כאשר התברר שדרגש ההגבהה המיוחד, שעליו היו החבלנים אמורים להניח את תרמילי חומר הנפץ אבד, ואין טעם בהפעלת חומר הנפץ על יסודות הבנין, ספי ומוסה לא אבדו את עשתונותיהם ופקדו על אנשיהם לערום גל של אבנים עד גובה היסוד. ספי נפגע מרימונים שהושלכו מהגג, לפני שהצליח להפעיל את חומר הנפץ. נפל ב-20.4.1948 והובא למנוחת-עולמים בנבי-יושע ביום י"א באייר תש"ח (20.5.1948).

אלבום תמונות

מפרי עטו

מפרי עטו

מכתב שלא נשלח

לרם ידידי, רוב שלומות.
במה אפתח את מכתבי, איני יודע, ראשי עלי כגלגל מרוב דברים. יש את נפשי לשוחח אתך, לגלות מצפונותי לפניך. יודע אני שתבין לרעי. הטה אוזנך להמיית לבי, אם מתוך סקרנות ואם מתוך ידידות והבנה למתרחש בי. אבל, ירא אני, שמא דברי לא יבטאו את מחשבותי והרגשותי ואז תנוד בראשך ותאמר: מכתב סנטימנטלי. ברגעים של פחד טוב שלא אכתוב לך.
ובכל זאת, על אף חששותי מוכרח אני להשיח לפניך, כי יודע אני, אתה תבין לריעך יותר מכל.
כבר כתבתי לך מספר שורות ועוד לא אמרתי דבר. במה אפתח ובמה אתחיל: באיזה לשון אוכל לצייר לפניך דברים שאני בעצמי עוד לא ציירתים?

מתוך: ספי אהלי - עליו ומשלו - בהוצאת המשפחה, 1974.
הספר נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבית הפלמ"ח

מפרי עטו

מכתב לאמא

שלום לך, אמא יקרה,
החיים במחנה עוברים לאטם, בזרמם הרגיל. אנחנו גרים בסוכות-מחצלות, שישה אנשים בסוכה. סוכתנו מצטיינת בנקיון ובסדר. אני עובד בדורה ובקטיפת "מטאטאים". הימים חולפים ועוברים בלי להרגיש. אנחנו נהנים מהחיים ה"קלים". מתרחצים בבריכה ואוכלים. בנסיעתנו הראשונה התגלגלנו מאוטו המשא, אבל אני, שנסעתי אחריהם באוטו קטן לא הרגשתי בתענוג זה. אני מוסר לך זאת מפני שאני מאמין בך שלא תפיצי זאת בין שאר המטיילים. כולנו בריאים ושלמים. לא קרה כל נזק חמרי ונזק נפשי. אני לא גר יחד עם נחום וטוביה, אני גר עם שמעון. זה דבר מצויין. נחום רצה להשתלט על הסוכה, רב וצעק כל היום.
אני מבקש ממך לשלוח לי בולים, נייר, מעטפות, שרוכי נעליים וסבון (שנגמר) ועזרה שניה.
מה שלום זיוה? דרשי בשלום גרי אילת.

מאת בנך
ספי

מתוך: ספי אהלי - עליו ומשלו - בהוצאת המשפחה, 1974.
הספר נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבית הפלמ"ח