דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי אורלינסקי עמיחי ז"ל

בן רעיה ויהודה
נולד בתל אביב, ישראל
ב-י"ד ניסן תרפ"ה, 8/4/1925
גוייס ב-1943
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל
יחידות: הגדוד השישי - "ירושלים", שירות המודיעין, חטיבת הראל, פל' ד'
בהכשרת רמת הכובש - פל' ד'
תפקיד: לוחם
נפל בקרב באבטחת הדרך לירושלים
במלחמת העצמאות
ב-י"ד שבט תש"ח, 25/1/1948
מקום נפילה: הקסטל
נקבר בקרית ענבים
בן 22 בנפלו

קורות חיים

עמיחי בן יהודה ורעיה. נולד ביום א' ד'פסח תרפ"ה (8.4.1925) בתל-אביב. באותה תקופה ישבו הוריו בנהלל והכשירו את עצמם להתיישבות חקלאית כחברי ארגון כפר ויתקין, וכך ספג הנער לתוכו בגיל הרך את אווירת הכפר החקלאי ואנשי העבודה. מיטב המחשבות והחלומות של המשפחה התרכזו בהתחלת בנין ביתם ומשקם על מגרשם בכפר ויתקין, והנער ספג בינתיים לתוכו את רוח ההתיישבות העובדת בבניין כפר עברי.
בשנת 1931 עברו ההורים לירושלים בגלל סיבות רפואיות ושם התחיל עמיחי ללמוד בבית הספר "תחכמוני" בשנת 1931. עם הוריו עבר אחרי-כן לת"א והיה בקבוצת התלמידים הראשונה בבית-החינוך לילדי העובדים בצפון העיר שנוסד בשנת 1935. בשל מחלה רצינית שריתקה אותו לערש דווי למשך שנה ושמונה חדשים לא גמר את בית-הספר העממי ומשהחלים נכנס בשנת 1937 לכיתה ד' בגימנסיה "הרצליה". יומיים לפני גמר כיתה ז' התגייס, בניגוד לרצון הוריו ומורו, עם שאר צופי "הרצליה" לפלמ"ח. הוא סיפר להוריו שד"ר בוגרשוב הרשה לו ולחבריו לצאת לפלמ"ח לפני גמר הלימודים. אך עם שובו בראשית הלימודים לכיתה ח' סירב ד"ר בן-יהודה לקבל את המתגייסים ונימק את הדבר באזני אימו של עמיחי בצורך ל"השליט סדר ומשמעת" בין התלמידים.
היה יוצא שנה-שנה להכשרה חקלאית בקיבוצים וישובי-עובדים. בהיותו בהכשרה ימית בקיבוץ קיסריה חלה בקדחת קשה ומשום כך שוחרר משירות פעיל בפלמ"ח. בימי הכשרתו בקיבוץ רמת-הכובש ב-1943 ערכו שם הבריטים את חיפושי-הנשק הידועים לשמצה ואז נפצע על ידם. עם שובו לתל-אביב סיים את חוק לימודיו בגימנסיה "השכלה" ובשנת 1945 התקבל לטכניון בחיפה. ביום למד ובלילה עבד כשומר בחברת החשמל. ביוני 1946 נאסר על ידי הבולשת הבריטית כחשוד בהשתייכות לפלמ"ח והוא שירת באותה שעה בשירות הידיעות של ה"הגנה". לכן לא נעשתה שום פעולה מצד ההגנה לשחררו (כנראה, כדי לא לגלות את שייכותו למחלקה זו). הועבר מחיפה למחנה-העצורים בלטרון וישב כאן עם ראשי המוסדות עד נובמבר של אותה השנה. מששוחרר, דנוהו למעצר-בית ונמצא תחת פיקוחה של המשטרה הבריטית. חברת החשמל בחיפה, סירבה לקבלו בחזרה לעבודה כשומר, ודוד כהן סידר אותו בעבודה כשומר במחצבת "סולל בונה". מכאן ואילך עבד כשומר במחצבת "סולל-בונה", וצריפו שימש ל"הגנה" מקום להכנת בקבוקי-מולוטוב וכלי נשק שונים.
במחצית ינואר 1948 נסע אל אימו שגרה בחיפה - ונפרד ממנה. משם נסע לתל אביב ונפרד גם מאביו, ובהתאם לפקודה נסע לקריית ענבים. בינואר 1948 נשלח לחזית ירושלים ובעשרים וחמישה בו יצא ביחד עם חברי פלוגתו לאבטחת הדרך ונפצע בחזהו.
היה בין עשרת הבחורים הראשונים שנפלו בהתנגשות עם הערבים על הר-הקסטל. הובא לקבורות בקבר-אחים בקרית-ענבים.

אלבום תמונות