דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

לוחם רוזנפלד יוסף ז"ל

Rosenfeld Joseph
בן רחל ושמואל
נולד בפולין
ב-כ"ד סיוון תרפ"ו, 6/6/1926
יחידות: הגדוד הראשון
נפל בפעילות מבצעית בליל הגשרים
בתקופת המאבק בשלטון הבריטי
ב-י"ח סיוון תש"ו, 17/6/1946
מקום נפילה: גשר אכזיב
נקבר בקבר אחים "יד ליד" בחוף אכזיב
בן 20 בנפלו

קורות חיים

בן רחל ושמואל. נולד בכ"ד בסיוון תרפ"ו (6.6.1926) בפלונסק שבפולין. ב- 1933, כשהיה כבן שבע, עלתה המשפחה לארץ-ישראל. יוסף גדל בנוה-שאנן שבחיפה ושם למד בבית הספר היסודי ואחר-כך בבית-ספר מקצועי. לאחר סיום לימודיו החל לעבוד, ובזמן מלחמת העולם השנייה עבד במכונאות במחנות הצבא. ביולי 1944 התגייס לשורות הפלמ"ח, צורף לפלוגה ו' ושירת במשק עין חרוד.
בתקופת המאבק האנטי-בריטי השתתף בפעולות המכוונות נגד מדיניות "הספר-הלבן". היה מן המתנדבים למשימות שונות ושקד על ביצוע אחראי ומושלם. חבריו העידו עליו, ש"כל-כך פשוט היה, אך מעורה בחכמת החיים המעשית והיה במזיגה זו, חן מיוחד ונדיר אשר שבה את לב כולנו בשעות טובות כבשעות משבר, ידע לשמור על רוחו הטובה ולשאת בקטנות היום יום בהומור".
"רוזנוולט" היה כינויו. ונכנס כינוי זה לתוך מלון חיי המחנה והיה שם נרדף לעליצות ולהומור חם ובריא, סמל חדוות החיים ואיש הריאליות המושלמת, האדם בעל הלב החם והנפש היפה . כל כך הרבה תפקידים הוטלו על שכמו והוא היה מבצעם, בדייקנות ובלי פגם. כשהיה גומר היה רץ למטה ואומר: "גמרתי, מה עוד יש לעשות?"
אור לי"ח בסיון תש"ו (16/17.6.1946) נערך מבצע "ליל הגשרים", שבמסגרתו יצאו יחידות פלמ"ח, לפוצץ אחד-עשר גשרי כבישים ומסילות ברזל בשמונה מקומות בארץ, על מנת לנתקה מן הארצות השכנות.
יוסף יצא עם יחידת פלמ"ח לפוצץ שני גשרים, גשר הרכבת וגשר הכביש, שנטו על נחל אכזיב. היחידה נתקלה באש, שירו נוטרי הגשרים וארבעה-עשר לוחמים נהרגו: שלושה-עשר מתוכם, ויוסף ביניהם, נהרגו כשהאש פגעה בחומר הנפץ שנשאו איתם וגשר הרכבת נהרס על הלוחמים, שתפסו מחסה בין עמודיו.
הוא הובא למנוחת עולמים בקבר אחים בבית העלמין שבחוף הכרמל. הניח אח ושלוש אחיות. בשנת תשכ"ח (1968) הועברו עצמותיהם של י"ג חללי הפעולה לקבר שנכרה בלב האנדרטה שהוקמה לזכרם במקום נפילתם.

אלבום תמונות