דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

לוחם סימן טוב דוד ז"ל

Siman Tov David
בן לאה ורפאל
נולד בירושלים
ב-י"ג ניסן תרפ"ו, 28/3/1926
יחידות: הגדוד הראשון
נפל בפעילות מבצעית בליל הגשרים
בתקופת המאבק בשלטון הבריטי
ב-י"ח סיוון תש"ו, 17/6/1946
מקום נפילה: גשר אכזיב
נקבר בקבר אחים "יד ליד" בחוף אכזיב
בן 20 בנפלו

קורות חיים

בן לאה ורפאל. נולד בי"ג בניסן תרפ"ו (28.3.1926) בירושלים, דור שלישי למשפחתו בעיר. תחילה למד בבית הספר העממי "תחכמוני" ואחר כך המשיך את לימודיו בגימנסיה "בגרות", שבה סיים את השכלתו התיכונית וקיבל תעודת-בגרות. בצד לימודיו בגימנסיה עבד לפרנסתו ולפרנסת משפחתו.
היה נער סגור ושתקן ועם ואת בעל נטייה פיוטית שהביעה בכתב, כפי שמעיד עליו מחנכו מתקופת לימודיו בתיכון הערב: "חיבוריו הצטיינו בגילוי לב, ברצון לפתוח את שערי נשמתו... נפש גלויה, ישרה וזכה". עם סיום הלימודים והבחינות הצטרף דוד לשורות הפלמ"ח ושם התבלט באומץ-לב, אחריות זריזות וכשרון. חבריו לא הצליחו לקרבו, להכירו ולחבבו - אך כולם הוקירו את סגולותיו, את מזגו השקט, שמצא לו פורקן בשעות בהן נדרש למעשי אומץ לב ולפעילות. אז התבלט כזריז, מוכשר ונועז.
השתתף בפעולות הבאות: שחרור עצורי עתלית (9.10.1945) פיצוץ תחנת הרדאר בגבעת אולגה (20.1.1946), התקפה על משטרת שפרעם (21.2.1946) ולבסוף -- "ליל הגשרים".
אור לי"ח בסיון תש"ו (16/17.6.1946) נערך מבצע "ליל הגשרים", שבמסגרתו יצאו יחידות פלמ"ח לפוצץ אחד-עשר גשרי כבישים ומסילות ברזל בשמונה מקומות בארץ, על מנת לנתקה מן הארצות השכנות. דוד יצא עם יחידת פלמ"ח לפוצץ שני גשרים, גשר הרכבת וגשר הכביש, שנטו על נחל אכזיב, היחידה נתקלה באש שירו נוטרי הגשרים וארבעה-עשר לוחמים נהרגו: שלושה-עשר מתוכם, ודוד ביניהם, נהרגו כשהאש פגעה בחומר הנפץ שנשאו אתם וגשר הרכבת נהרס על הלוחמים שתפסו מחסה בין עמודיו.
הובא למנוחת עולמים בקבר אחים בבית העלמין שבחוף הכרמל. הניח אב, אחים ואחיות. בשנת תשכ"ח (1968) הועברו עצמותיהם של י"ג חללי הפעולה לקבר שנכרה בלב האנדרטה שהוקמה לזכרם במקום נפילתם.
ביוני 1947 יצאה לאור חוברת לזכר הי"ד שהשתתפו בפיצוץ הגשר ובה דברי מחנכו של דוד מתקופת לימודיו בבית הספר התיכון.

אלבום תמונות

מפרי עטו

מפרי עטו

מכתב לאביו - 9.6.46

9.6.46
לאבא היקר שלום רב!
אקוה שלא דאגת לי עד כה, הוכחה חותכת שאני נושם את אוירו של הקב"ה, קבלת ע"י המכתבים ליהודה ששלחתי על-ידך.
בעקר אני רוצה להגיד לך שהחפש שלי נדחה, לכן אל תוסיף לדאג גם להבא.
קבלתי מכתב ממאיר בו הוא כותב לי שצמח השתחרר כבר מהצבא. למה לא כתבת לי על כך? אבקש ממך למסר לי מה הוא עושה עכשיו, או מה הוא חושב לעשות בעתיד. כמובן, ברך אותו בשמי על השחרור.
כמעט ששכחתי להודות לך על מברשת-השינים ששלחת לי.
בדרך כלל, מה שלומך? האם מצב מחלתך הוטב?
מדוע אבנר לא כותב לי?
דרש בשלום כולם
החל בלולי וכלה בסבתא
שלך
בנך
דוד

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח.

מפרי עטו

מכתב לאביו ואחיו

לאבא היקר שלום!
מה שלומך? ומה שלומכם? מסר לי חדשות אם ישנן.
אבא, רציתי לבקש ממך שתשלח לי בדאר את מברשת-השינים שלי ששכחתיה בבית. כאן אני אוכל להשיג מברשת רק בעוד חדש. על-כן אהיה אסיר תודה אם תעשה זאת.
מה עם שולי? האם הכנסתם אותה לגן? דרש בשלומה.
בזאת אסיים
שלך בנך
דוד

אבנר!
למרות שכעסת עלי קצת בירושלים, אבקש ממך להמשיך אתי בחליפת-מכתבים. בעיקר אני רוצה לדעת מה מצבך בלמודים, ואת התקדמות הכתיבה שלך ככלל, זאת אוכל לעשות על-פי מכתביך השלוחים אלי. כתב לי על כל מה שעולה ברוחך, מחלום יפה שחלמת ועד "בחורה" יפה שתפשת. בנת?
שלך, דוד

מידע נוסף נמצא בתא הנופל בחדר ההנצחה שבבית הפלמ"ח.