דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

מ"כ ישראלי חיים גאון, ויטאלי ז"ל

Israeli Haim Gaon,Vitaly
בן גויה ומרדכי-מרקו
נולד בתורכיה-איזמיר
ב-ט"ו טבת תרפ"ו, 1/1/1926
עלה ב-1944
גוייס ב-8/1945
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השני, פל' ה', הגדוד השלישי
בהכשרת רמת הכובש, הנוער העובד 1946-1947
תפקיד: מ"כ
נפל בפעילות מבצעית בלווי שיירה
בתקופת המאבק בשלטון הבריטי
ב-י' אב תש"ז, 27/7/1947
מקום נפילה: צפת
נקבר בקיבוץ איילת השחר
בן 21 בנפלו

קורות חיים

חיים בן ג'ויה ומרדכי (מרקו). נולד באחד בינואר שנת 1926 באיזמיר שבתורכיה. למד בבית-ספר "אליאנס" והיה חבר במועדון הנוער החלוצי שבעיר. בשנת 1944 יצא לארץ ישראל כמעפיל בדרך היבשה ועבר תלאות רבות בדרכו. תחילה נתפס ונעצר ליד הגבול ולאחר שחרורו הגיע לסוריה שבה שוב נעצר, נחקר וגם עונה אך לא גילה פרטים על מוצאו.
באחד הימים הצליח להתחמק מכלאו והגיע לארץ. בארץ ישראל הצטרף להכשרה מגוייסת של נערים מתורכיה בקיבוץ רמת הכובש, לימים - מייסדי קיבוץ נחשולים. ברבות הימים התנדב להעברת מעפילים ארצה בדרך היבשה. הוא הצטרף לחוליה בגדוד השלישי אשר פעלה בהעברת מעפילים מסוריה ליד משמר הירדן. היה חבר בארגון ה"הגנה" ומפקד כיתה בפלמ"ח.
חבריו הכירוהו כחיל מצויין וכמפקד אמיץ נכון לכל פעולה וצו. ראו אותו בפעולות חש לעזרת משק נצור, משתתף בהקמת נקודות חדשות ומלווה שיירות אחים, תמיד בז לפגעי היום-יום.
כעדות חבר: "...חביב היה על כל מכריו, חריף, בעל משמעת נאמן לתפקידו ובעין בהירה צפה ליום השחרור של ישראל אשר קרב לבוא...". אולם הוא לא זכה ליום זה. בי' באב תש"ז (27.7.1947) נהרג בתאונת דרכים בעת מילוי תפקידו - בליווי שיירת מעפילים מסוריה ולבנון לארץ-ישראל. התאונה אירעה ברך לצפת בהתנגשות עם אוטובוס ערבי.
בדברי הספד לזכרו נאמר:" בטוח אני, שכך לא רצית למות. יודע אני שהיית מוכן למות בעד הארץ, בעד הגשמת תקוותיך. בעד אותן התקוות אשר הביאו אותך לעבור עינויי מות עד שהגעת ארצה כמעפיל."
הובא למנוחת עולמים בבית הקברות של איילת השחר.
רשימות לזכרו פורסמו על-ידי חבריו בחוברת "פלמ"ח" וב"יומן אילת השחר".

אלבום תמונות