דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

לוחם גלברד אריה ז"ל

Galberd Arieh
בן סופי-שרה וארנסט-עזרא
נולד בגרמניה
ב-א' טבת תרפ"א, 1/1/1922
עלה ב-1937
גוייס ב-5/1941
יחידות: פלוגה הימית
תפקיד: לוחם
נפל בפעילות מבצעית בפעילות מבצעית בין כ"ג יורדי הסירה
במלחמת העולם השניה
ב-כ"א אייר תש"א, 18/5/1941
מקום נפילה: בדרכו לפעולה בלבנון
מונצח בירושלים - הר הרצל, חלקת נעדרים
בן 19 בנפלו

קורות חיים

אריה בן סופי (שרה) וארנסט (עזרא). נולד ביום א' בטבת תרפ"ב (1.1.1922) בעיר הנובר שבגרמניה למשפחה יהודית שומרת-מסורת, שהיגרה מרוסיה לגרמניה בתקופת מלחמת העולם הראשונה. בעיר מולדתו סיים את בית הספר העממי אך בגלל המצב הכלכלי הקשה והחוקים האנטי-יהודיים נאלץ להפסיק את לימודי ההמשך והצטרף להכשרה במסגרת "עליית הנוער".
בשנת 1937, בהיותו בן 16, עלה לארץ-ישראל ב"חברת נוער ב"' שבאה לקיבוץ גבעת ברנר. אחרי כשנה עבר לחולתא, להצטרף אל אחותו הגדולה ממנו בשנים, החל לעבוד שם כדייג והשתלב בחברה הקיבוצית. באותה עת נעצר בצרפת בן דודו הרשל גרינשפאן שהתנקש בנציג הגרמני פון-ראט בפאריס והרגו. מכתביו של הרשל מן הכלא הביאוהו לכלל החלטה, כי מחובתו ללכת בדרכו ולהלחם נגד גרמניה הנאצית בכל דרך אפשרית.
אריה התגייס לשירות מיוחד בפלוגה הימית של הפלמ"ח, השתתף בקורסים ימיים שונים ובמבצעי הורדת מעפילים. כשהיו מזכירים לו סכנות הכרוכות בפעולת היחידה הזאת, הייתה בת צחוק מרחפת על שפתיו והיה חוזר ומדגיש כי שאיפתו היא לקחת נקם.
במאי 1941 צורף ליחידת כ"ג, לוחמים צעירים שהפליגו בכ"א באייר תש"א (18.5.1941) בסירה לפעולות חבלה בבתי הזיקוק של טריפולי כדי לפגוע ביכולת התדלוק של המטוסים הגרמניים במזרח הקרוב ולהוכיח לבעלות הברית את כדאיות השימוש בכוח-הפעולה הישראלי. הלוחמים לא הגיעו ליעדם והפעולה לא בוצעה. עקבות "כ"ג יורדי הסירה" לא נתגלו עד היום וגורלם לא נודע. הניח אח ושתי אחיות.
להנצחת שמו נקראה אחת הסירות בחולתא על שמו - אלו הסירות אשר אהב ואליהן היה קשור.

אלבום תמונות