דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי ברוך יוסף הנס ז"ל

בן מרים-אירמה וישראל-אלפרד
נולד בוינה, אוסטריה
ב-כ"א תשרי תרפ"ו, 9/10/1925
עלה ב-1940
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השישי - "ירושלים", מחלקת הל"ה
תפקיד: לוחם
נפל בקרב במחלקת הל"ה, בדרכה לגוש עציון
במלחמת העצמאות
ב-ה' שבט תש"ח, 16/1/1948
מקום נפילה: סמוך לכפר צוריף
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 22 בנפלו

קורות חיים

יוסף בן ישראל-אלפרד ומרים-אירמה. נולד בכ"א בתשרי תרפ"ו (9.10.1925) בווינה, בירת אוסטריה. למד שם בבית-ספר עממי ובבית ספר תיכון. אחרי פרוץ מלחמת-העולם, ב-1940, הועלה ארצה עם "עליית-הנוער". הוריו נהרגו בתופת הנאצית. בשנתו הראשונה בארץ למד בבית-הספר "יבנה" בחיפה. אחר-כך היה בכפר הנוער הדתי ולמד את מלאכת האפייה. שנה עבד כאופה בחדרה. באותה תקופה היה חבר פלמ"ח, בימים שעצם השם "פלמ"ח" היה עדיין בגדר סוד, והשתתף בפעולותיו ובאימוניו. כאשר החלו הגיוסים לצבא הבריטי - לבריגדה העברית, התנדב גם הוא. השתתף בקרבות בצפון-איטליה והועבר משם להולנד ולבלגיה. שם נודע לו כי אחותו היחידה, לאחר שהתנצרה, נשארה בחיים והיא נמצאת באנגליה. הוא הצליח להגיע אליה, אך לאחר שלא נענתה לתחנוניו לחזור ליהדות ולבוא עמו לארץ-ישראל, עזב אותה בלב שבור, והיה מספר כי הוא הנצר היחיד ששרד ממשפחתו.
עם סיום המלחמה חזר ארצה ועבד במאפייה ברחובות ואחר-כך ברמת-רחל. התכוון ללמוד באוניברסיטה, עבר את בחינות-הבגרות ואף הספיק להירשם לפקולטה לסוציולוגיה ולכלכלה מדינית.
בפרוץ מלחמת השחרור הצטרף לשירות הביטחון במסגרת הפלמ"ח. השתתף בקרבות בירושלים והיה אחד מחברי קבוצת הסטודנטים שנקראו לעזרת גוש עציון הנצור. יחד עם חבריו במחלקת הל"ה, בדרכה לגוש, בקרב ליד הכפר צוריף. נפל בה' בשבט תש"ח (16.1.1948) והובא לקבר-אחים בכפר-עציון. משם הועבר עם שאר חללי הגוש לקבורת קבע להר-הרצל בירושלים ביום כ"ה בחשוון תש"י (17.11.1949).

אלבום תמונות