דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי גרנטשטיין יחיאל פולי ז"ל

Gerteshtein Yechiel Poly
בן שרה ומרדכי
נולד בלובלין, פולין
ב- אדר תר"פ, 3/1920
עלה ב-1929
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד השישי - "ירושלים", חטיבת הראל
תפקיד: נהג משוריין
נפל בקרב בלווי שיירה לירושלים
במלחמת העצמאות
ב-ט"ז אדר ב תש"ח, 27/3/1948
מקום נפילה: נבי דניאל
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 28 בנפלו

קורות חיים

יחיאל בן מרדכי ושרה. נולד בחודש אדר תר"פ (במארס 1920) בלובלין שבפולין ועלה לארץ ב- 1929. רכש השכלה תיכונית ועבד אחר-כך כמכונאי. מגיל 17 יצא לשמירה ובמאורעות 1936 - 1939 השתתף בהגנת גבעת-עדה וגן-שמואל. עם הינתן צו הגיוס למלחמה בנאצים, היה מראשוני המתגייסים ל"באפ"ס" ומשם עבר לשירות בצי, שם שירת בתור פטי-אופיצר במשך כל המלחמה. כשנפצע ברגלו ויכול היה להשתחרר מן הצבא, סירב לעשות כך, בהביעו את רצונו להוסיף וללחום באויב הנאצי. שוחרר עם גמר המלחמה אחרי חמש שנות שירות.
בראשית מלחמת-השחרור היה יחיאל שוב בין ראשוני המתייצבים. התגייס לפלמ"ח, שירת בגדוד השישי, ופעל מבסיסו אשר בקרית-ענבים. עבר קורס בדליה והשתתף בשיירות לאבטחת הדרך לירושלים. בצאת שיירה גדולה לגוש עציון יצא עמה גם יחיאל ובשובה בדרך חזרה לירושלים, כשסגר עליה האויב, התבצרו אנשי השיירה בנבי-דניאל, יחיאל, שנהג במשוריין, כפורץ המחסומים של השיירה, מצא את מותו בקרב קשה יותר. בט"ז באדר ב' תש"ח (27.3.1948), ונפל ביחד עם חבריו שפוצצו את המשוריין.
בדברי הספד של אחותו נכתב בין היתר: "...אחרי קרב נואש של שעות גבורה, עמדת אתה וחבריך, בלי כל תקווה להינצל ולצאת ממנו בחיים. רק השאיפה להרבות ולהפיל חללים באויב היא שנתנה לכם כוח לעמוד שעות תמימות מול פראי המדבר. גם ברגעיכם הקדושים האחרונים לא שכחתם שאם נגזר למות "תמות נפשי עם פלישתים".
נקבר בסנהדריה בירושלים.
בתאריך כ"ג בחשוון תש"י (15.11.1949) הועבר להר-הרצל בירושלים.

אלבום תמונות