דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי סלוצקי אריה ז"ל

Slutzky Arieh
בן הינדה לאה וישעיהו יצחק
נולד בפולין
ב-י"ח ניסן תרפ"ה, 12/4/1925
יחידות: הגדוד השישי - "ירושלים"
נפל בקרב בלווי שיירה לירושלים
ב-ט"ז אדר ב תש"ח, 27/3/1948
מקום נפילה: נבי דניאל
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 22 בנפלו

קורות חיים

בן ישעיהו והינדה-לאה. נולד בתאריך יח בניסן תרפ"ה (12.4.1925) בוולקוביסק אשר בפולין. גדל ונתחנך באוירה ציונית, ועוד בגולת פולין למד בבית-ספר עברי מיסודה של "תרבות". ב-1935 עלה עם הוריו לארץ והתיישבו בירושלים. שם המשיך את לימודיו בבית-הספר העממי "תחכמוני" ובגימנסיה רחביה אותה סיים. היה פעיל בתנועת-הנוער "המחנות העולים".
בימי אל-עלמיין, כשהארץ היתה צפוייה לסכנת פלישת הנאצים, התגייס לצבא הבריטי ומיד עם הקמת הבריגדה הצטרף אליה. השתתף בחזית איטליה ועם סיום המלחמה היה פעיל במחנות הפליטים ובארגון עלייה ב'. משהוצע לו שירות אדמינסטרטיבי, סירב לקבלו ודרש לשתפו בפעולות קרביות, באומרו: "לא לשם כך התגייסתי". תחילה אמר ללמוד רפואה, אך דחה את לימודיו בגלל שירותו. בשנות המלחמה התקרב לרעיון ההתיישבות. הצטרף לארגון החלוצי "נבו" (נכה באויב ונחזורה) של חיילים משוחררים, שאמר ליסד ישוב ימי-חקלאי. לשם כך עשה בבלגיה ובהולנד והשתלם בדייג ובספנות.
עם שובו לארץ עשה בהכשרה חקלאית בנהלל ובשימרון. עמד לצאת עם רעייתו להתישבות-קבע בכפר-קיש, אך בינתיים פרצה מלחמת-השחרור.
כבעל משפחה וחקלאי לא היה חייב גיוס. משנרצחו "הל"ה" בהרי חברון לא יכול עוד לשבת ליד משפחתו הצעירה והתגייס לפלמ"ח עוד לפני שנקרא לכך. ב-ד' באדר ב' 15.3.1948 התגייס ובט"ז באדר ב' (27.3.1948) התנדב ללוות את שיירת האספקה הגדולה מירושלים לגוש עציון. בדרך, ליד נבי-דניאל, הותקפה השיירה ע"י המון ערבי שהקיף אותם מכל עבר. אריה היה עם חבריו במשוריין "פורץ המחסומים" שנתקע מול המחסום השביעי - ונפגע. חלק מאנשי השיירה מצאו מחסה בבית ליד הדרך, המאסף נסוג לגוש עציון והמשוריין פורץ המחסומים ובו פצועים, נשאר ללא יכולת לזוז או להציל את היושבים בו. אריה עם חבריו פוצצו עליהם את המשוריין על מנת לא ליפול בשבי.
הוא מת מות גיבורים יחד עם עשרה מחבריו בט"ז באדר ב' תש"ח. ביום ט"ז במרחשוון תשי"ב (15.11.1951) הועבר להר-הרצל בירושלים. השאיר אחריו אשה ובת.

אלבום תמונות