דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי הן מנדל ז"ל

Hen Mendel
בן יהודית ומאיר
נולד בפולין - רודקי
ב- תר"צ, 1930
עלה ב-1934
גוייס ב-7/1946
שרת בפלמ"ח
יחידות: חטיבת הנגב, הגדוד השני, פל' ה'
בהכשרת מכבי צעיר, גרעין ד' 1946
תפקיד: לוחם
נפל בעת מילוי תפקידו
במלחמת העצמאות
ב-י"א שבט תש"ט, 10/2/1949
מקום נפילה: נתניה
נקבר בנס ציונה
בן 19 בנפלו

קורות חיים

מנדל בן יהודית ומאיר, נולד בשנת 1930 בעיר רודקי, פולין ובשנת 1934 עלתה המשפחה ארצה והתיישבה בנס ציונה. שם סיים את בית-הספר העממי והתחיל לעבוד במחנה הצבאי הבריטי סרפנד (היום צריפין). כשלא יכול לשאת את היחס העוין של האנגלים לעובדים היהודיים החל ללמוד מסגרות בראשון לציון. אחרי שנה, ביולי 1946 הצטרף לפלמ"ח במסגרת הכשרת מכבי הצעיר בפלוגה ה'. הוא נפצע בפעולה נגד כנופיות ערביות ממזרח לפתח תקווה.
משהחלה מלחמת-העצמאות נשלח לנגב ובמשך חורף תש"ח שירת בליווי שיירות בדרך לתל-אביב. פעם עלה המשוריין שנסע בו על מוקש והתהפך. מנדל נפצע משהבריא מפצעיו חזר לשירות. במלחמה נגד הפולש המצרי היה בין מגיני יד מרדכי. בנסותו להרים חבר שנפגע פגעו ארבעה כדורים בידו השמאלית. חבש את פצעיו והוסיף להילחם.
כשניתנה הפקודה לסגת נשארו הוא ועוד חבר אחד ולהם שתי מכונות-ירייה, התחפרו על גבעה והוסיפו לירות באויב, וכששקטה אש האויב יצאו ממקום-המחסה, קברו את החללים ואחר-כך יצאו מיד מרדכי יחד עם הפצועים. לאחר שהחלים בבית-חולים מפצעיו הועבר ליחידת צנחנים. נהרג ביריות הזקיף ליד שער מחנה יחידתו בנתניה ביום י"א בשבט תש"ט (10/2/1949). הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנס ציונה.

אלבום תמונות