דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי גולדברג יוסף יוסקה ז"ל

Goldberg Joseph Yoske
בן ברטה ויצחק הלוי
נולד בפתח תקוה, ישראל
ב-כ"ד אלול תרפ"ד, 23/9/1924
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב
יחידות: חטיבת הנגב, יחידת תובלה, מטה
תפקיד: קצין תחבורה
נפל בעת מילוי תפקידו
במלחמת העצמאות
ב-י"ד אלול תש"ח, 18/9/1948
מקום נפילה: דרך פ"ת-נתניה
נקבר בפתח תקוה - סגולה
בן 24 בנפלו

קורות חיים

יוסף גולדברג בן יצחק הלוי וברטה. נולד בכ"ד באלול תרפ"ד בפתח תקוה. בן לבוני המושבה וותיקיה. מתלמידי בית-ספר פיק"א וגמנסיה "אחד העם". כחבר אגודת הספורט "מכבי אבשלום" התמסר לתרבות הגוף והצטיין במיוחד בענף השחייה, בו השיג גם שיאים ארציים ונעשה מורה לאחרים. ברדתו למים היה מראה את יכולת שריריו, גמישות גופו וכוח חתירה בכל סגנונות השיחה. זקוף גו היה, יפה תואר וישר-נפש.
הצטרף ל"הגנה". את מקום ספורט השחיה תפס הגיוס להגנת המולדת, באותה התמדה באותה מסירות ובאותה עקשנות. ובתקוף הבריטים את שפיים וגבעת חיים חש לעזרה בין ראשוני המגינים.
ביולי 1947, לפני פרוץ מלחמת העצמאות, ירד לנגב ועבד כמכונאי ראשי בבניית בריכות-המים בישובים החדשים.
עם הכרזת האו"ם והתחלת ההתקפות של הכנופיות הצטרף לפלוגות הפלמ"ח שלחמו בנגב. מדרגה של עובד רגיל במוסך עלה לתפקיד קצין-התחבורה במטה החטיבה, בזכות עבודתו המסורה שלא ידע בה לאות. ביומנו מספר יוסף על אחד מימי ההפגזה הקשים של ניר-עם. בשעות הלילה תיקן את המחפר וחפר תעלות-הגנה רבות ובהאיר השחר עמד בהפגזה הקשה שניתכה על המשק. מתעלה לתעלה קפץ ונשא על ידיו פצועים, בראותו סביבו את המות וטובי חבריו נופלים בקרב.
ביומנו כתב יוסף:"...החברה רבוצים על הקרקע, אברמה'לה פולט: "נפצעתי בפעם השניה באותה רגל, הוי יוסקה - יוסקה יקר, בכל מקום אתה עוזר עוד ראיתיך לפני שנפצעתי, מה יהא בסופו של דבר?" תשובתי פשוטה: יהיה טוב אברהמ'לה, ועכשיו אשא אותך על ידי."
נהרג בעת מילוי תפקידו, זמן קצר לפני שעמד להקים בית, בתאונה בדרך פתח-תקוה - נתניה, ביום י"ד באלול תש"ח (18.9.1948) והובא למנוחות בבית הקברות בפתח-תקוה.
בן 24 בנפלו.

אלבום תמונות

רשימות לזכרו

רשימות לזכרו

דברי המורה לשחייה

פתח-תקוה, חדש פבואר, 1949.

בשנת 1937 החילותי ללמד שחיה בברכה קטנה בפרדס בפתח-תקוה.
בין תלמידי הראשונים היה יוסף גולדברג. נער זה אהב את השחייה והיה אחד מהחובבים המובהקים של ספורט זה. עם התחלת למוד השחיה היה אחד מהתלמידים המצטינים ועוד בטרם גמר את עונת הלמוד הראשונה יכול היה לשחות בסגנון ובמשחה יפה מאות מטרים.
תוך כדי למוד השחיה בשנה השניה הראה יחס רציני לשחיה וידע להשתלם תוך כדי אמון מוגבר. אמונו נתן תוצאות חיוביות במהרה.
במשך שנים היה לדוגמא בשחיה ליתר חבריו השחינים. ידע לשלוט יפה בכל הסגנונות למיניהם. בכל תחרויות הנוער בהם השתתף השיג את המקום הראשון.
יוסף הצטיין לא רק במהירות השחייה אלא גם בסגנון השחיה אשר רבות דובר על כך בעתונות הספורט.
בנפל נער זה על מזבח המולדת אבדנו אחד מטובי בנינו ואחד מטובי השחינים בענף הספורט.
יהי זכרו ברוך

מ. ברקר.
פתח-תקוה

מפרי עטו