דלג לתפריט הראשי (מקש קיצור n) דלג לתוכן הדף (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2)
ונזכור את כולם

טוראי ברוידה נתנאל ז"ל

בן חיה ואהרון
נולד ברומניה
ב-ט"ו שבט תרפ"ז, 18/1/1927
עלה ב-ינואר 1945
גוייס ב-1947
שרת בפלמ"ח
יחידות: הגדוד הראשון, חטיבת יפתח
בהכשרת פלב'
תפקיד: לוחם
נפל בקרב
במלחמת העצמאות
ב-י"א תמוז תש"ח, 18/7/1948
מקום נפילה: שילטא (חירבת כוריכור)
נקבר בירושלים - הר הרצל
בן 21 בנפלו

קורות חיים

נתנאל ברוידה בן אהרון וחיה. נולד ביום ט"ו בשבט תרפ"ז (18.1.1927) ברומניה. גדל כבן יחיד לצד ארבע אחיות. חונך ברוח המסורת וספג מילדותו את רוח הציונות הדתית. בן י"א כבר היה פעיל בקרב "צעירי מזרחי" שבעיירתו והחל אוסף כספים למען הקרן הקיימת לישראל. היה פעיל במחתרת הציונית בימי מלחמת העולם השניה.
עלה ארצה ב-20.1.1945 והצטרף כחבר לקבוצת שדה -אליהו.
במכתבו להוריו מפסח תש"ז הביע את סיפוקו על שזכה לחוג את החג ב"ארעא דישראל", אם כי עדיין לא כ"בן חורין" ממש והביע את תקותו לראות בשחרור השלם כעבור שנה. אף הספיק לקבל את ברכת אביו ליסוד המדינה - והוא כבר מגוייס ובמדים - בתשובתו נתן ביטוי לבטחונו החזק שהנצחון בוא יבוא על אף הקרבנות המרובים.
בין היתר כתב: "גם כעת אנו שולטים על המצב בארץ כולה. הקורבנות שנופלים יום יום מהתקפות מהמארב, אבל לשבור את החזית שלנו לא הצליחו הערבים בשום מקום ואף לא יצליחו - כי ה' עימנו. מחכים שהאנגלים יפנו לנו נמל אחד, ואז יועלו מיד כל עולי קפריסין, ותתחיל גם העליה הגדולה."
נלחם ונפל עם הנופלים בקרבות לטרון, ביום י"א בתמוז תש"ח. (18.7.1948). הועבר לבית הקברות בהר-הרצל ב-28.2.1950.
בן 21 בנפלו.

אלבום תמונות

מפרי עטו

מפרי עטו

מכתב לאביו

ב"ה, יום א' פ' שמות תש"ח
רב שלום לאבי היקר!
ברוב שמחה והתרגשות קראתי את שורותיך הנוגעות לנס שנעשה לעם ישראל בהקמת המדינה היהודית. גם בעתונות קראתי על השמחה של יהדות רומניה לרגל המאורע הזה. אמנם עכשיו יש לנו מלחמה חריפה עם הערבים, אבל מעולם לא חשבנו שזה יעבור חלק. והיינו מוכנים לכל. המצב כעת הוא קצת מסובך. לולא האנגלים המפריעים לנו בהשלטת חוק וסדר בארץ, היינו גומרים את פרשת הערבים במשך שבוע ימים. המאורעות ימשכו כנראה עד האביב, עד גמר המנדט האנגלי. גם כעת אנו שולטים על המצב בארץ כולה. הקרבנות שנופלים יום-יום הם מהתקפות מהמארב אבל לשבור את החזית שלנו לא הצליחו הערבים בשום מקום ואף לא יצליחו - כי ה' עמנו. מחכים שהאנגלים יפנולנו נמל אחד , ואז יועלו מיד כל גולי קפריסין, ותתחיל גם העליה הגדולה. אז אני מקווה להשיג רשיון גם בשבילכם. תצטרכו אפוא להחזיק מעמג בגולה עד לאביב, אם לא תצליחו לעלות באופן אחר.